"Ēst, lai dzīvotu"


Izdevniecība “White Book” izdevusi grāmatu, kas veselības jomā ir atzīta visā pasaulē. Dr. med. Džoela Fūrmana grāmatu “Ēst, lai dzīvotu”, kurā aprakstīta pārsteidzoša programma veselības atgūšanai, slimību uzveikšanai, kā arī ātrai un noturīgai svara zaudēšanai.

Padalīšos savās pārdomās, ko par šo "pārsteidzošo" programmu domāju es. :)

"Pārsteidzoša, uzturvielām bagāta programma, kas palīdz ātri zaudēt svaru, atgūt veselību un atbrīvoties no slimībām."

Izlasot vairākas atsauksmes par šo grāmatu, kā arī kādu laiku atpakaļ sekojot līdzi izdevniecības "The White Book" ziņojumiem par grāmatas straujo izpirkšanu un pirmās tirāžas pazušanu no grāmatnīcu plauktiem, jutos gana ieintriģēta, lai grāmatu izlasītu un par to uzrakstītu.

 

Tad nu manās rokās nonāca Dr. Džoela Fūrmana maģiskā grāmata "Ēst, lai dzīvotu", taču grāmatas pirmā daļa noteikti radīja manī vēlmi padiskutēt ar autoru un iespējams, mazliet pastrīdēties. Ar sarauktu pieri turpināju lasīt, nepiekrītot ļoti daudziem apgalvojumiem, taču tad es sapratu, ka šī ir kārtējā reize, kad man ir jāpaplašina savs redzesloks- no jauna. Katrā lietā, kurai mēs nepiekrītam, vienmēr ir daļa patiesības, un vienmēr- iespēja atrast kaut ko, kam piekrist.

 

Tad nu turpināju šo grāmatu lasīt, skatoties no pilnīgi cita skatupunkta- no autora Džoela Fūrmana skatupunkta. Bija skaidra, kāpēc viņa 

nostāja ir pilnīgi pret dzīvnieku valsts produktiem- gaļas, zivīm, olām, piena produktiem (arī es reiz akli ticēju vegānismam un veģetārismam, bet par to vairāk lasi manā grāmatā "Topi Vesels"). Ārsts tomēr nāk no valsts, kurā šo produktu kvalitāte ir zem jebkuras kritikas, kā arī šo produktu patēriņš- pāri visām normām, un pateikt amerikānim, ka neliela dzīvnieku produktu lietošana uzturā ir pieņemama un pat veselīga nozīmētu burgeru, cīsiņu un saldējuma turpmāku iekļaušanu uzturā. Tādēļ arī Dž. Fūrmana prakse balstās uz veģetāru un vegānu uzturu, kas pilna ar svaigiem augļiem un dārzeņiem, izkļaujot tādus produktus, kā rafinētus graudaugus, cukuru un citu junk foodu.

 

Jebkura uztura programma, kas atceļ iepriekš minēto produktu lietošanu uzturā radīs pozitīvas izmaiņas jebkura cilvēka veselībā, tas vairs nav gluži jaunums. Man ļoti patika dažas autora idejas, visvairāk par dārzeņu iekļaušanu, vai drīzāk lielo apjomu (vairāk lasi grāmatā "Ēst, lai dzīvotu"), ko pilnīgi noteikti iekļaušu arī savos uztura plānos un piedāvāšu izmēģināt arī saviem nākotnes pacientiem.

 

Atstājot vietu dažādiem uzskatiem un teorijām, kā arī prakses panākumiem, es tomēr spītīgi negribēju dzirdēt neko sliktu par taukiem, un neko labu par "pazeminātu tauku uzturu", kā arī par holesterīnu. Tā ir pagātne, manuprāt. Mēs esam dēmonizējuši taukus pietiekami, lai beidzot atzītu, ka īstais dēmons ir cukurs, mīļie. Kā arī man nepatīk sniegtie vispārinājumi par dzīvnieku olbaltumvielām, kas iezīmējās arī Dž. Fūrmana pieminētajā T.K. Kembela grāmatā "Ķīnas Pētījums". Ja tiek veikts pētījums, kurā vērtēta cilvēku veselība, kuri ikdienā patērē ĢMO barotu lopu gaļu, ar ĢMO barotām zivīm, trans taukiem, augstas fruktozes kukurūzas sīrupu, rafinētām bulciņām, hormonizētu sieru ar cilvēkiem, kuri ir veģetārieši un ļoti seko līdzi savam uzturam, iekļaujot lielus daudzumus augļu un dārzeņu ir pilnīgi skaidrs, ka veģetāriešiem veselības rādītāji būs ievērojami labāki.

 

Taču es tomēr aizvien domāju, ka laba veselība nav viens vai otrs grāvis, bet veselīgs vidusceļš. Es esmu par mērenību uzturā, taču arī šim manam teicienam Dž.Fūrmans nepiekristu, sakot "mērenība nogalina". Protams, nav korekti kaut ko izraut no konteksta.

Šī grāmata ir par uzturzinātni, nevis uztura mācību, kas ir tuvāka manā praksē. Kaut arī ārsts uzsver, ka viņa programmā nekas nav jārēķina, paskaidrojumi viņa programmai ir sniegti tieši kaloriju/uzturvērtības rēķināšanā, diagrammās, kvantitatīvos pētījumos, mērījumos uz svaru un citos skaitļos. Lai gan skaitļi un rēķināšana man nepatīk, interesanta tomēr liekas viņa ideja par uzturvielu blīvumu attiecībā pret kalorijām.

 

Lai nu kā, varētu ilgi diskutēt par to, kam piekrītu un kam ne, domāju, ka šo grāmatu ir vērts izlasīt ikvienam, un katrs var no tās paņemt kaut ko sev. Manuprāt, ikviens jauns viedoklis tikai papildina un rada plašāku redzējumu uz veselību un uzturu, taču es aicinu lasīt gudri- izvērtēt, kam piekrist un kam ne.

 

Starp citu, grāmatā iekļautas arī lieliskas receptes, no kurām šo degu nepacietībā pamēģināt-

Lapu Kāposti un burkāni ar rozīnēm

4 porcijas

  • 4 saišķi lapu kāpostu, ar izņemtu stingro lapu stiegrojumu, lapas sakapātas
  • 4 rīvēti burkāni
  • 1 vidēja lieluma gurķis
  • 1/2 glāze rozīņu
  • 1/4 glāze svaigi kulta mandeļu sviesta
  • 2 tējk. balzāmetiķa
  • 1 tējk. rauga pārslu
  • melnie pipari pēc garšas

Pagatavošana:

Tvaicējiet lapu kāpostus 15 minūtes. Pievienojiet rīvētos burkānus un tvaicējiet vēl 5 minūtes. Ielieciet bļodā. Blendējiet pārējās sastāvdaļas, līdz iegūta viendabīga masa. Pievienojiet mērci lapu salātiem un burkāniem un viegli sajauciet.

 

Autors: Ance Anna Šternberga

Iemīlies rūpes par sevi! Iemīlies sevī!

2 komentāri:

  • "Ķīnas pētijumā" nebij pieminēts,ka gaļa un zivis bij pilnas ar ĢMO! Tā ir tava interpretācija,jo tas ir visās industriālās valstīs. Tiek pētīta tieši olbaltums. Grāmata arī neizslēdz dzīvnieku produktus pavisam. Ieteicams ne vairāk par 10%. Tas ir tavs sauktais-mērenība. Ja tev laukos nokauj cūciņu vai lopiņu-droši ēd! Izlasi grāmatu vēlreiz.
    Man nav lauku,man nav kur dabūt katru dienu dzīvnieku produktus bez GMO,bet man vieglak ir atteikties no tiem produktiem. Nedēļa divas pamēģināju-jūtos labāk kā pirms tam. Bet!! Ja tikšu pie labas gaļas,tad es sev neatteikšu. :) tā jau arī būs mērenība.

  • Tieši tā- tas nebija pieminēts. Un ir liela starpība arī pašam olbaltumam, ja tas nācis no dzīvnieka, kurš barots ar ĢMO barību. Ir jāizprot, kā tiek veikti pētījumi, lai varētu adekvāti izvērtēt, kā tad tur īsti ir.. mēs nekad neuzņemam TIKAI olbaltumvielu, ja ēdam dabā sastopamu produktu, tāpēc visas šīs izolēšanas teorijas jau saknē liek aizdomāties, vai rezultāts tiešām būs tik objektīvs.
    Viss ir mērenībā, nesaprotu, kāpēc tāds uzbrukums! :))


Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB