Mārdadzis - labdaris veselībai!


Mārdadzis (Silybum marianum Gaerth) ir man ļoti mīļš augs. Varbūt tieši tāpēc, ka tā lietošana sniedz tik pamanāmu efektu! Šajā rakstā vairāk par mārdadža labvēlīgo ietekmi uz organismu un pozitīvajiem blakusefektiem!

Mārdadzis - labdaris veselībai!
Foto: Helēna Strazdiņa

Par botānisko pusi, lai runā citi (neesmu ne botāniķis, ne biologs, diemžēl!), parunāsim par šī auga īpašībām un to, kā lietojot uzturā mārdadzi, varam uzlabot savu pašsajūtu!

 

Mārdadzis veselības veicināšanai tiek izmantots jau vairāk kā 2000 gadu - tas vien jau ir labs arguments, kāpēc šis augs ir ievērības cienīgs, jo mana pieredze rāda, ka tradicionālā (tā, kas Tautas!) medicīna īsti melot neprot. Mārdadzi izmantoja dažādām kaitēm, visbiežāk saistītām ar nieru, aknu un žultspūšļa darbības traucējumiem.

 

Arī mūsdienu zinātne vairākos pētījumos pierādījusi šī auga spēju pasargāt aknu šūnas no toksīniem, vīrusiem, medikamentu nelabvēlīgajiem blakusefektiem, kā arī atzinusi mārdadža pretiekaisuma un antioksidanta funkcijas.

  

Aknu veselībai (un ne tikai!)

Mana pirmā asociācija, izdzirdot vārdu mārdadzis, ir aknas! Šo augu būtībā gribētu nodēvēt par "aknu sargu", un tieši šī funkcija mārdadzim arī ir visplašāk izpētītākā.

 

Mārdadža sēklas tiek lietotas:

  • aknu darbības normalizēšanai un uzlabošanai,
  • žults sekrēcijas veicināšanai,
  • aknu šūnu atjaunošanai C hepatīta, cirozes, alkoholisma u.c. gadījumos,
  • pie hroniskām aknu un žultspūšļa saslimšanām un iekaisumiem,
  • ādas stāvokļa uzlabošanai,
  • laktācijas stimulēšanai (ne velti mārdadzi tautā mēdz dēvēt arī par "Piena dadzi" un "Jaunavas Marijas zālīti")
  • organisma attīrīšanai un toksīnu optimālai izvadīšanai,
  • pie saindēšanās ar sēnēm u.c. dabas veltēm (skat. rakstu!)
  • pie problēmām ar lieko svaru un tauku šķelšanai organismā,
  • u.c.

Zem "u.c." slēpjas daudz un dažādas būšanas un nebūšanas veselībā, jo aknas organismā veic vairāk kā 500 funkciju. 

Tieši tāpēc aknu darbības uzlabošana, ko var nodrošināt mārdadzis, var palīdzēt uzlabot kopējo pašsajūtu un novērst ar aknu darbību it kā nesaistītas kaites- hronisks iekaisums ķermenī (jebkur!), locītavu problēmas, slikta dūša un apetīte, aizcietējumi, hemoroīdi, migrēna, sirds slimības, nieru problēmas, nespēks, depresija, nespēja koncentrēties, slikts noskaņojums, lēna vielmaiņa, "ātra" novecošanās - šie visi var būt simptomi švakai aknu darbībai.

 

"Mārdadža iedarbību pētījuši bulgāru fitoterapeiti. Mārdadžu preparātu iespaidā nostiprinās aknu šūnu membrāna (apvalks), palielinās aknu šūnu atindēšanas spēja. Lai būtu terapeitisks efekts, vajadzīgi 10 grami mārdadža sēkliņu dienā. No mārdadža sēkliņām tiek ražoti arī dažādi preparāti," stāsta fitoterapeits Artūrs Tereško, "mārdadža lapas var izmantot tējai." 


"Vaininieks" Silimarīns 

Viena no mārdadža sēklu aktīvajām sastāvdaļām, kas atbildīga par aknu darbības uzlabošanu, ir flavonoīdu komplekss silimarīns.

 

Silimarīna darbības mehānisms

  • antioksidants- tas saistās ar brīviem radikāļiem, kas var bojāt šūnas, radot iekaisuma procesus, paātrināt novecošanos un palielināt deģeneratīvu saslimšanu risku. Silimarīns neitralizē brīvo radikāļu ietekmi, un pētījumi liecina par desmit reižu lielāku antioksidanta aktivitāti kā vitamīnam E.
  • Tas palielina glutationa peroksidāzi (spēcīgs organisma antioksidants) aknās par vairāk kā 35% veselam cilvēkam un par vairāk kā 50% žurkām. Glutations ir atbildīgs par hormonu, medikamentu, toksīnu, u.c. ķīmisku savienojumu detoksikāciju. Augsts tā līmenis aknās palielina aknu spēju attīrīties.
  • Silimarīns stimulē olbaltumvielu sintēzi aknās, kas rezultējas kā palielināta aknu šūnu reģenerācija- aknas spēj ātrāk un efektīvāk atjaunoties.
  • Tas ierobežo leikotrīnu (iekaisumu radošas vielas, kas pie paaugstinātām vērtībām var izraisīt psoriāzi un citas iekaisīgas saslimšanas) sintēzi.

Tāpat Mārdadzis un tā aktīvie komponenti vairākos pētījumos ir pierādījuši spēju pasargāt organismu no dažādiem vēža veidiem. Tas ir ļoti ieinteresējis zinātnieku sabiedrību un mārdadža izpēte turpinās. Vairākās publikācijās tiek runāts arī par šī auga potenciālo spēju atjaunot aknas pēc smagām aknu cirozēm un alkohola izraisītiem aknu bojājumiem, tāpat arī C hepatīta profilaksei. Rezultāti pētījumos ir dažādi un mainīgi, tāpēc labākais rādītājs ir katrs sev pats! Mārdadzis un silimarīns tiek uzskatīts par drošu un nekaitīgu augu/uztura piedevu.

 

Ko izvēlēties?

Pagaidām no visiem Mārdadžu produktiem, ko esmu izpētījusi Latvijas tirgū, trīs (ja neskaitām pašu dārzos izaudzētu un samaltu labumu!) ir izpelnījušies īpašu atzinību.

  • Santegra "Liver Pro" - biokatīvās vielas Silimarīna ekstrakts ar patentētu komponentu- SILIPHOS®, kas ir organismam īpaši viegli asimilējamā formā. Šim uztura bagātinātājam ir veikti vairāki pētijumi par to efektivitāti. Ieteicamā deva- 3 kapsulas 2 reizes dienā. Minimālais kurss 2-3 mēneši. (Vairāk par produktu un pētījumiem lasi šeit) . Produktu var iegādāties, rakstot man uz ance@topivesels.lv.
  • Mārdadža eļļa - tā kā silimarīns visveiksmīgāk tiek uzņemts tieši lipīdu formā (nevis tējās), mārdadža eļļa var kalpot par lielisku uztura bagātinātāju, kas veicina iepriekš minētās funkcijas. Diemžēl jāsaka, ka vairums Mārdadža sēklu eļļu (arī man par pārsteigumu!) tiek atšķaidītas ar rapšu eļļu, kas ne vien mazina silimarīna saturu tajā, bet arī var radīt pastiprinātu eļļas oksidāciju un iekaisumu attīstību ķermenī (tās kvalitātes, u.c. faktoru dēļ). 

  • Mārdadža milti - Nereti mārdadža milti mēdz būt izteikti rūgti (neliels rūgtums šīm sēklām dabīgi piemīt!) un ar "nesvaigu" smaržu, tas liecina par delikāto eļļu oksidēšanos, un šādus miltus lietot uzturā nevajadzētu. Mārdadža sēklas vislabāk būtu malt pašam- īsi pirms lietošanas, lai nodrošinātu vairāk bioloģiski aktīvo vielu miltu saturā.
Ieteicamā deva- 1 tējk. 3 reizes dienā, uzdzerot siltu ūdeni (ieteicams 30-40 minūtes pirms ēšanas). Pievienojot 1 tējk. medu tiek pastiprināta auga iedarbība. Minimālais kurss 1-2 mēneši. Vairāk par produktu lasi šeit.

 

Kaut arī vienmēr esmu par Latvijas produkciju, pagaidām neesmu iepazinusies ar Latvijā ražotiem Mārdadžu sēklu miltiem (tik vien, cik pati sēklas grauzusi), priecāšos, ja komentāros parādīsies ieteikumi un avoti, kur tos iegādāties mums visiem!

 

Atceries!

Uzsākot lietot aknu attīrošus preparātus, izsitumi un pumpas uz ādas, sāpoša galva, neliels nelabums, garastāvokļa svārstības un dusmas var būt normāla parādība. Ja dažu dienu laikā līdz nedēļai simptomi nepazūd, ieteicams konsultēties ar speciālistu.

 

[Avoti:

http://www.latvijaspirts.lv/web/?id=403395

http://www.fitoterapija.lv/lv/Publikacijas.php?news_id=5

http://gaismasdarbinieki.blogspot.com/2015/01/mardadzis-viens-no-specigakajiem.html

https://umm.edu/health/medical/altmed/herb/milk-thistle

http://www.smart-publications.com/articles/silymarin-a-potent-antioxidant-liver-protector-and-anti-cancer-agent

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11735632]

Autors: Ance Anna Šternberga

Iemīlies rūpes par sevi! Iemīlies sevī!

14 komentāri:

  • Nesen Star FM Baiba Sipeniece stāstīja, ka Latgalē redzēja skaistu mārdadžu lauku. Atliek pameklēt, noskaidrot, ko tas zemnieks dara ar mārdadžiem, kā audzē...

  • jā, būtu vērtīgi uzzināt! :)

  • Un cik daudz dienā drīskt lietot samaltas sēklas?

  • Rakstā ir minēta lietošana! ;)

  • Audzēt mārdadzi ir vienkārši,aug kā nezāle. Man šogad ,lauku mājā ,pieauga kā biezs. Grūtākais ir viņiem pieskarties un izlobīt sēkliņas, bez "dzels" cimdiem ,nekādi. Zaļo daļu arī nav vienkārši saplūkt, vārdu sakot, eža un kaktusa krustojums.

  • paldies :)

  • Liels paldies par info, pievienojos - uz savām aknām pārbaudīts, ka mārdadža eļļa palīdz, pēc mēneša lietošanas aknu rādītāji uzlabojušies :)

  • lieliski, paldies par dalīšanos :)

  • Audzējam mārdadzi jau divus gadus,jo vīram atrada c-hepatītu.Galvenās grūtības dabūt sēkliņas ārā,kad pogaļa ir izžuvusi.Durstīga lieta,bet ja ir gribēšana un vajadzība-visu var izdarīt!Lietojam,samaļot sēklijas kafijas automātā,bet lakstus apgriežam ar šķērēm,tad viduci var apēst vai sakošļāt.Ja ir interese-25524419,22110113,Ināra,Ojārs.

  • Mārdadža sēklas un miltus var iegādāties Valkas novada z/s Strazdiņi, telefons 26495405.

  • Paldies! Ļoti izsmeļošs raksts.

  • Samaltas mārdadžu sēklas nopirku Matīsa tirgū.

  • http://www.aluksniesiem.lv/vietejas-zinas/mardadzis-pret-visu-launo-2041

  • Vai kāds var pateikt , kad var sēt ?


Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB