Kas ir zilā gaisma, un vai tā bojā mūsu veselību?


Studējot naturopātiju, uzturzinātni un iedziļinoties dažādos vides faktoros, kas var būt par cēloni dažādiem fiziskiem diskomfortiem un pat saslimšanām, zilā gaisma (vai drīzāk tās pārmērība un intensitāte cilvēku dzīvēs) bija viens no maniem izpētes lauciņiem. Toreiz es iegādājos arī zilo gaismu bloķējošās brilles un man tas bija pārsteigums, cik ļoti citādāk es jutos- vakaros ātrāk nāca miegs un iemigt bija krietni vieglāk, miegs bija ciešāks un sajūta kopumā bija daudz možāka, kā arī acis nejutās nogurušas. Šajā rakstā par zilo gaismu, tās ietekmi uz veselību. Rakstu sagatavojusi Elza Pilsneniece, kas pārstāv uzņēmumu Blinkely Datorbrilles.

Mūsdienu pasaulē gandrīz ikvienam no mums ir kāda elektroierīce ar LED ekrānu – telefons, dators, televizors, planšetdators un citas. Daudziem pat ir vairākas šādas ierīces. Skatīšanās ekrānā ir kļuvusi par nozīmīgu mūsu dzīves daļu, sevišķi ārkārtas situācijas laikā. Nākas strādāt vai mācīties ar datora starpniecību, arī par nozīmīgāku izklaides, brīvā laika pavadīšanas sastāvdaļu ir kļuvis internets vai datorspēles. 

Vai esi izjutis, ka ilgstoša laika pavadīšana pie ekrāna negatīvi ietekmē tavu veselību un pašsajūtu? Bieži vien nepatīkamās sajūtas izraisa tieši ekrānu izstarotā zilā gaisma. 

 

Kas ir zilā gaisma? 

Zilā gaisma ir cilvēka acij redzamā gaismas spektra daļa, kuras viļņa garums ir no 380nm līdz 500nm.  Salīdzinot ar citām krāsām, zilajai ir īss viļņu garums, kas nozīmē, tā rada lielāku enerģijas daudzumu un līdz ar to lielāku spiedienu uz acīm. Īpaši daudz šīs gaismas mēs redzam, izmantojot digitālos LED ekrānus (zilo gaismu var atrast televizoros, viedtālruņos, datoros, klēpjdatoros, planšetdatoros un spēļu konsolēs). Atšķirībā no citām redzamās gaismas krāsām, zilā gaisma nokļūst acs tīklenēun ilgstoša vai pārāk spēcīga tās ietekme var izraisīt tīklenes šūnu bojājumus.


 

Zilā gaisma dabā

Vai zilo gaismu mēs saņem tikai no elektroierīcēm? -  Nē! 

Visiem zināms, ka mūsu lielākais un svarīgākais gaismas avots ir saule. Tā izstaro balto gaismu, kas sevī ietver visas gaismas krāsas – arī zilo. Tieši no saules mēs ikdienā saņemam vislielāko zilās gaismas devu. Turklāt zilās gaismas stari vienkāršāk kā citas krāsas, saskaroties ar atmosfērā esošajiem ūdens pilieniem vai ledus kristāliem, atdalās no baltās gaismas, tāpēc skaidrā laikā debesis izskatās zilas. 

Bieži vien mēs jūtam, ka saulainā laikā esam možāki, bet lietainās dienās vai ziemas laikā, kad saņemam mazāk saules gaismas, jūtamies miegaini. Šīs parādības skaidrojums ir vienkāršs – mūsu ķermeņa diennakts ritmu ietekmē saules gaisma, konkrētāk, tieši zilā gaisma. Tā bloķē melatonīna jeb miega hormona ražošanu. Mūsu organisms melatonīnu ražo balstoties uz saņemtās gaismas daudzumu, dienā tā ir mazāk, bet vakarā kļūst vairāk, tādējādi liekot mums justies miegaini.

 

Kāpēc runājam par elektronisko ekrānu zilās gaismas kaitīgo ietekmi?

No tikko lasītā varam secināt, ka zilā gaisma ir dabīga un cilvēkiem pat ļoti nepieciešama. Iespējams rodas jautājums, kāpēc pēdējā laikā bieži dzirdam diskusijas par ekrānu izstarotās zilās gaismas kaitīgumu, ja katrs no mums to saņem arī no saules? Atbilde slēpjas gaismas intensitātē. Ja dabiskajā saulesgaismā ir spēcīgākie zaļās, dzeltenās un sarkanās gaismas, tad LED spuldzēs visintensīvākā ir zilā gaisma. 

Attēlā redzama dažādu krāsu gaismas viļņu intensitāte aukstā toņa LED apgaismojumā.

Jāatceras arī tas, ka, lietojot mobilo telefonu vai datoru, ekrāns ar spēcīgo zilo gaismu atrodas tuvu mūsu acīm, kuras jau tāpat ir sasprindzinātas no ilgstošās skatīšanās vienā punktā, kas atrodas nemainīgā attālumā. Turpretī zilā gaisma saules starojumā ir daudz izkliedētāka, jo tā avots atrodas nesalīdzināmi tālāk. 

Vēl kāds svarīgs faktors ir vide, kādā mēs izmantojam elektroniskās ierīces. Daudz no mums tieši pirms gulētiešanas tumšā istabā skatās savā telefonā. Strādājot pie datora, tā ekrānā atspīd gaisma no loga vai cita apgaismojuma. Ekrāns ir noregulēts pārāk spilgts vai darba zona nepietiekami apgaismota. Šādi apstākļi rada mūsu acīm slodzi, apstākļus, kādos tām nav paredzēts ilgstoši darboties. Īpaši jāuzmanās no elektroierīču izmantošanas tumsā, tad zilās gaismas radītais spiediens uz acīm ir vislielākais. 

 

Kādi simptomi liecina par zilās gaismas negatīvo ietekmi?

Ja pēc ilgstošas skatīšanās ekrānā jūti acu sausumu, nogurumu, apsārtumu, miglainu redzi, nogurumu, galvassāpes, grūtības iemigt vai citus miega traucējumus, ļoti iespējams tu dienas laikā sevi pakļauj pārāk lielai zilās gaismas ietekmei. Iespējams tev ir nepieciešams ieviest jaunus paradumus, kas palīdz uzlabot pašsajūtu. 

 

Kā mazināt zilās gaismas ietekmi?

Ir būtiski atcerēties, ka acis ir jāatpūtina. Ik pēc 25 minūtēm, skatoties ekrānā, paņem 5 minūšu pauzi. Šajā laikā nelasi avīzi vai grāmatu, nepārlūko sociālos tīklus, bet pieej pie loga un skaties un kādu priekšmetu vismaz 20 metru attālumā vismaz 30 sekundes. Internetā vari sameklēt arī citus vingrinājumu acu atpūtināšanai. Ja iespējam, limitē pie ekrāniem pavadīto laiku.

Pārliecinies, ka izmanto mobilo telefonu, datoru vai jebkuru citu ierīci atbilstošos apstākļos. Ieslēdz istabā gaismu, samazini ekrāna spilgtumu, ja iespējams, vakaros izmato nakts jeb zilo gaismu bloķējošo ekrāna režīmu. 

Lai pienācīgi mitrinātu acs gļotādu, regulāri mirkšķini acis un dzer dienā ieteicamo ūdens daudzumu. 

Mūsdienās ir pieejamas arī brilles darbam ar datoru. To lēcām ir īpašs pārklājums, kas bloķē zilo gaismu un atvieglo darbu ar datoru vai citām elektroierīcēm. Ja no ilga darba vai mācībām pie datora izvairīties nav iespējam, datorbrilles var būt labs ieguldījums labsajūtas saglabāšanai.

 

 

 

 Topi Vesels

 

 Ar atbildību pret sevi, dabu un veselību!

 

Autors: Ance Anna Šternberga

Iemīlies rūpes par sevi! Iemīlies sevī!



Komentāru nav

Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB