BPA - lēna inde minerālūdenī
BPA jeb bisfenols-A ir ķīmisks savienojums, kas mūsdienās tiek plaši apspriests. Kas ir šis zvērs un kādu potenciālu kaitējumu tas var radīt mūsu veselībai uzzināsi šajā rakstā.
Tas ir ķīmisks savienojums, kas potenciāli izjauc endokrīnās sistēmas darbību un ko izmanto polikarbonāta plastmasas (cietā plastmasa, ko apzīmē ar PC), epoksīdsveķu un citu izstrādājumu ražošanai. Polikarbonāts ir viegla, plaši izmantojama plastmasa, ko raksturo optiskā caurspīdība un izturība pret augstu temperatūru.
1891.g kāds krievu ķīmiķis sintezēja Bisfenolu-A (BPA). Uz kādu laiku tas tika aizmirsts, līdz 1930.g tika veiktas pirmās analīzes, taču tikai pēc vairākām dekādēm (laikam vajadzēja sadūšoties!) ap 1950./1960.g BPA beidzot sākts eksplotēt, izmantojot plastmasas ražošanai.
Kas ir BPA?
BPA pēc savas būtības ir kseno (xeno) estrogēns (nelabvēlīga ķimikālija, kas spēj atdarināt cilvēka hormona - estrogēna - darbību), kas var nelabvēlīgi iedarboties uz organismu. Arī augos ir sastopamas estrogēniem līdzīgas vielas (fito estrogēni), taču to iedarbība uz organismu visbiežāk tiek skaidrota kā pozitīva un veselību veicinoša.
Šīs ķimikālijas ir arī saistītas ar vairākiem kaitīgiem hormoniem, kas postoši var iedarboties uz dzīvniekiem. Piemēram, BPA iedarbe ir izraisījusi to, ka gliemeži iznēsā tik daudz olas, ka tie mirst, un šī viela ļoti nelabvēlīgi iedarbojas arī uz zivju vairošanos.
Kādos izstrādājumos sastopams BPA?
BPA plastmasai piešķir spīdīgumu (kas atgādina stiklu), izturību un elastību. Tas ir sastopams ne tikai plastmasas izstrādājumos (plastmasas virtuves piederumos, pārtikas uzglabāšanas traukos, ūdens un citu dzērienu pudelēs, (nesenā pagātnē arī zīdaiņu pudelēs, rotaļlietās, knupīšos), elektropreču ražošanā, sporta un medicīniskos aprīkojumos), bet tiek izmantots arī metāla konservbundžu iekšpuses izolācijai un kosmētikā, kā konservants.
Epoksīdsveķus lieto ar inženieriju saistītās jomās: grīdas segumiem, maisījumiem, krāsojumiem, līmēšanai u.c. Taču BPA izmantošana neaprobežojas tikai ar plastmasas un epoksīdsveķu ražošanu - tas tiek izmantots arī pesticīdos, antioksidantos, gumijas ķimikālijās un kā polivinilhlorīda (PVC) stabilizētājs.
Izvēloties produktus plastmasas iepakojumos izvairies no savienojumiem- "PC", "PVC", "PC-7", "7-OTHER", kas norādīti uz iepakojuma dibena, šie plastmasas izstrādājumi satur BPA (kā arī #1, #3, #6 numurus, kur satur citus nevēlamus savienojumus). Taču visdrošāk (no plastmasām) izvēlēties HDPE, LDPE un PP apzīmējumus. Vairāk par citiem plastmasu veidiem lasi šajā vai šajā rakstā (angļu valodā).
BPA potenciāli izraisītie riski
Ķermenis ir ļoti efektīvs BPA izčurāšanā, taču zinātnieki pēdējo gadu laikā ir uzdevuši jautājumu, vai tiešām BPA ir drošs?
Pastāv liela iespējamība, ka laika gaitā BPA var atdalīties no plastmasas (zemāk lasīt šī efekta pastiprinošos faktorus) un nokļūt iepakojuma saturā- ēdienā vai dzērienā. Tas pats attiecināms arī uz pārtikas konserviem kārbās un līdzīgiem produktiem.
Kā jau iepriekš minēts, BPA ir sintētisks estrogēns un ir vairākas liecības, ka tas spēj atdarināt cilvēka dabisko hormonu estrogēnu un, nonākot organismā, iejaukties mūsu hormonālajā sistēmā, kas ir ārkārtīgi smalks mehānisms, no kura pareizas darbības ir atkarīgi praktiski visi procesi mūsu ķermenī.
Ir grūti spriest par kaitīgumu cilvēkam, jo pētījumi pārsvarā veikti uz dzīvniekiem, taču tie norāda uz paprāvu BPA slikto darbu sarakstu. BPA potenciāli veicina:
- uzvedības traucējumus (hiperaktivitāti, uzmanības deficītu)
- diabētu un aptaukošanos
- reproduktīvās sistēmas traucējumus, neauglību, spontānos abortus
- krūts un prostatas vēža attīstību
- pāragru pubertāti vai gluži pretēji ģenitāliju attīstības traucējumus
- astmu
- aknu problēmas
- u.c.
Skaidrs arī, ka tieši mazuļiem bisfenols A pat niecīgās devās var nodarīt lielāku kaitējumu, jo iejaucas hormonālajā sistēmā tās aktīvākās attīstības posmā. Saistība ar imunitāti vēl tiek pētīta.
Kā izvairīties no BPA?
Lai izvairītos no BPA jau pašā saknē, ieteicams būtu samazināt produktus, kuri atrodas plastmasas iepakojumos, tā vietā izvēlēties produktus stiklā. Ieteicams būtu arī pašiem ēdienu uzglabāt stikla burciņās, māla vai porcelāna traukos, ūdeni pārnēsāšanai izvēlēties stikla pudelēs.
Nākošais solis ir izvērtēt, kura plastmasa ir mazāk kaitīga, un iespējamības gadījumā izvēlēties to. Nebūtu vēlams izmantot- "PC", "PVC", "PC-7", "7-OTHER", "1", "3", "6" plastmasas marķējumus, bet tā vietā lūkot pēc HDPE, LDPE un PP apzīmējumiem.
Samazināt konservētu produktu daudzumu uzturā, un jebkurus produktus kārbās jeb bundžās.
Atceries, ka skābi produkti palīdz BPA izdalīties no iepakojuma daudz ātrāk, tāpēc izvairies no plastmasas iepakojumos fasētiem augļiem, ogām, tomātiem, limonādēm, dzirkstošiem dzērieniem. Tāpat arī eļļas, taukvielas, piena produkti var saturēt ievērojamu daudzumu BPA no iepakojuma, kurā produkts atradies.
Izvairies no plastmasas produktu karsēšanas, turēšanas saulē, triecieniem, skrāpējumiem, un protams, no ilgstošas produktu glabāšanas plastmasas traukos.
BPA piesārņojums ir arī izplatīts apkārtējā vidē, jo īpaši ūdeņu vidē: industriālos un vietējos ūdeņu atkritumos un kanalizācijas notekūdeņos, kā arī atkritumu izgāztuvēs. Rezultātā BPA nonāk upju ūdeņos un rada nogulsnes. BPA arī piesārņo jūras ūdeni un ir atrasts vairākos jūras dzīvniekos, ko izmanto pārtikā.
Iesaku noskatīties šo video par BPA.
Secinājumi
Kaitīgs vai nē, BPA nesniedz nekādu bioloģisku vērtību/nepieciešamību cilvēka (vai dzīvnieka) organismam, tāpat man liekas neloģiski, ka kaut kas ir nevainīgs līdz brīdim, kad tiek atzīts par vainīgu. Vai tad tikai tad, kad tiesas spriedumā slepkava atzīts par vainīgu, viņš skaitās slepkava? Vai arī šādu titulu viņš iemanto brīdi, kad veic slepkavību?
Citiem vārdiem mēs lietojam uzturā daudz aizdomīgu ķimikāliju, taču līdz nav pierādīts, ka šīs ķimikālijas kaitē, tās tiek uzskatītas par drošām.. vai nebūtu jādara otrādi? Vispirms jāpierāda to drošums un tikai tad jāļauj lietot tās uzturā..?
Es vienmēr cenšos izvairīties no plastmasas iepakojumiem un pudelēm, taču, ja neizdodas, mana izvēle krīt uz Tupperware plastmasas uzglabājamiem traukiem, MemoryWater ūdeni (kura pudeles nesatur BPA) un citiem HDPE, LDPE un PP plastmasas iepakojumiem.
[Avoti: http://www.delfi.lv/majadarzs/aktuali/lielais-bieds-bisfenols-a.d?id=42290408
http://www.memorywater.com/page.php?id=129&pid=50
https://chriskresser.com/what-the-plastics-industry-doesnt-want-you-to-know/
http://www.naturalnews.com/024207_BPA_health_plastics.html
http://www.naturalnews.com/024000_bisphenol_A_BPA_children.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27022677
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27025157
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27029998
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27036933
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27038254 ]
1 komentārs:
Paldies Ance par info