Slimība sākas gremošanas traktā (otrā daļa)


Es esmu šeit (kopā ar kolēģi Silviju Ābeli no Curantur.lv), lai Latvijas iedzīvotājiem ļautu paskatīties uz slimībām no cita skatu punkta. Kā būtu, ja uz mirkli mēs pieņemtu, ka slimības sākas zarnu traktā. Tik vienkārši. Zarnu permeabilitāte, caurlaidība, caurumotās zarnas sindroms, Leaky gut vai vēl kā to varētu nosaukt.. ir pamatā jebkurai autoimūnai saslimšanai, un iespējams, lielākai daļai citu saslimšanu. Alesio Fazano, eksperts zarnu caurlaidības un glutēna nepanesības izraisīto saslimšanu pētniecībā, teicis "Tev nevar būt autoimūna saslimšana, ja Tev nav zarnu permeabilitātes sindroms."- par to vairāk šajā rakstā!

Šajā rakstā es esmu mēģinājusi vienkāršoti izskaidrot caurumotā zarnu sindroma ietekmi uz veselību un kā tas noved pie autoimūnām saslimšanām, tāpēc sakoncentrējies, šis var būt būs jālasa vairākas reizes!

 

Zarnu caurlaidības sindroms - stāvoklis, kad dažādu faktoru ietekmē (skatīt zemāk), zarnu sieniņas kļūst porainas (daudz porainākas, kā tām vajadzētu būt) un šūnu savienojumu vietas (tight junctions) vairs nav cieši noslēgtas, kā tam būtu jābūt veselā zarnu traktā, šādā veidā atļaujot nesagremotām ēdiena daļiņām, baktērijām, toksīniem, smagajiem metāliem iekļūt asinsritē, ierosinot imunitātes reakciju un iekaisuma procesu, nereti veicinot autoimunitātes attīstību.


Zarnu trakta sieniņas patiesībā ir barjera starp ārējo (jā, patiesi ēdiens, kuru apēdam, aizvien atrodas ārējā vidē!) un mūsu iekšējo vidi (asinsriti, audiem, orgāniem, šūnām), pasargājot no tiešas ārējās vides ietekmes, neļauj iekļūt organismā substancēm, baktērijām un citām daļiņām, kurām nebūtu tur jāatrodas, un palīdz uzsūkties svarīgajām un nepieciešamajām uzturvielām.

 

Imūnsistēmas funkcija ir mūs pasargāt no patogēniem organismiem, šādā veidā samazinot slimību risku. Šo funkciju imūnsistēma veic, radot veselu kaskādi reakciju, kuru rezultātā rodas iekaisums, ar mērķi pēc iespējas ātrāk atbrīvoties no nelabvēļiem un svešķermeņiem (piemēram, temperatūra vīrusa un gripas gadījumā, piepampums un apsārtums ievainojuma gadījumā).

 

Kas notiek zarnu caurlaidības gadījumā?

Zarnu caurlaidības gadījumā, nesadalītas ēdiena daļiņas, toksīni, baktērijas un citas nevēlamas substances no zarnu trakta iekļūst asinsritē, kur pretī tos sagaida imūnsistēma. Imūnsistēma šīs nesagremotās daļiņas atpazīst, kā iebrucēju un uzsāk cīņu pret tām. Kā jau iepriekš minēju, viena no imunitātes reakcijām ir iekaisuma radīšana, kas gadījumā, kad imunitāte tiek patstāvīgi bombardēta ar "iebrucējiem" attīstās par hronisku problēmu. Lūk, esam nonākuši līdz pirmajai problēmai, saistībā ar zarnu caurlaidības sindromu- hroniskam iekaisumam.

 

  • Hronisks iekaisums, kas ir jebkuras saslimšanas pamatā, samazina pārējo organisma spēju optimāli funkcionēt, jo iekaisuma reakcija un imunitāte patērē ļoti daudz enerģijas, uzturvielu un uzmanības (rodas neizskaidrojams nespēks, cukura līmeņa svārstības, endokrīnās sistēmas traucējumi, aptaukošanās, sirds un asinsvadu slimības, ādas slimības u.c.)

 

  • Iekaisuma rezultātā tiek izjaukta arī normāla zarnu mikroflora, kā rezultātā var rasties disbakterioze un visas ar to saistītās problēmas. Vairāk par zarnu mikrofloras ietekmi uz veselību lasi šajā rakstā- slimība sākas gremošanas traktā (pirmā daļa).

 

Kā caurumoto zarnu sindroms noved pie autoimunitātes?

Imūnsistēmas reakcijas laikā (vai tā ir gripa vai vienkārši saaukstēšanās) tiek izveidota imunitātes atmiņa, kur tiek paglabāta informāciju par šo konkrēto iebrucēju, lai atkārtotas sastapšanās gadījumā, imunitāte zinātu, kā rīkoties attiecīgajā gadījumā, neradot nekādus saslimšanas simptomus.

 

Uzskatāmākais piemērs ir vējbakas- vairumos gadījumu ar vējbakām mēs slimojam tikai vienu reizi, taču ar vējbaku vīrusu saskaramies bieži- kad slimo mūsu bērni, skolās un visur, kur vien dodamies. Imunitāte vējbakas atceras pat ļoti labi, tāpēc ar šo vīrusu tiek galā tik veikli, ka paši nemaz neiedomātos, ka esam bijuši saskarē.

 

Imunitātes atmiņa- Imunitāte veido antivielas no substancēm/ baktērijām/ antigēniem, ar kuriem tā ir saskārusies. Katram antigēnam (baktērijai, vīrusam, ēdiena daļiņai) ir atšķirīgs receptors, kuram imunitāte izveido atbilstošu antivielu, kas ir spējīga saslēgties tikai ar šo konkrēto svešķermeni. Tas ir viltīgs mehānisms, kas darbojas pēc atslēgas un slēdzenes principa. Viena atslēga der tikai vienai slēdzenei. Ja imunitāte saskaras ar vienu un to pašu vīrusu vairākas reizes (piemēram, gripas laikā), ja tā strādā optimāli, atmiņas šūnas sameklēs īsto atslēdziņu un saslēgsies ar attiecīgo vīrusu to neitralizējot.

 

Bet.. katrā perfekcijā ir kāds procents nepilnību!

Problēma sākas brīdī, kad imunitāte tiek patstāvīgi pārpludināta ar "svešķermeņiem" (kas notiek zarnu caurlaidības gadījumā). Ja imunitāte ir noslogota, kaļot atslēdziņu pēc atslēdziņas, piemēram, glutēna, zemesriekstu, piena, olu, kafijas vai citu olbaltumvielu frakcijām, kas nesagremotas nokļuvušas asinsritē pārmērīgi poraino zarnu dēļ- pastāv risks imunitātei zaudēt savu spēju atšķirt "svešu" no "savējā". 

 

Ko tas nozīmē?

Zarnu caurlaidības gadījumā, imunitāte saskaras ar substancēm, ar kurām normālos apstākļos, kad gremošana strādā nevainojami- tai nevajadzētu sastapties. Tā kā šīs olbaltumvielu frakcijas (imunitāte atpazīst tikai olbaltumvielas) no apēstajiem produktiem/vīrusiem/baktērijām ir gana lielas (nesašķeltas), tās līdzinās kādai olbaltumvielu molekulai ķermenī- jo galu galā, mēs esam tas, ko mēs ēdam, vai ne? Diemžēl imunitāte izveido atslēdziņas (antivielas) arī šīm, nesadalītajām molekulām (antigēniem), un esam nonākuši pie nākošās problēmas..

 

Tajā brīdī, kad tiek izveidota atslēdziņa attiecīgai slēdzenei, imunitāte turpina klejot pa ķermeni, lai pārliecinātos, ka visas slēdzenes atslēgtas un svešķermeņi ir apkaroti un izvadīti no organisma...

Šeit ir būtiski iemācīties divus terminus- olbaltumvielu šķērsreaktivitāte (cross-reactivity), un molekulārā imitēšana (molecular mimicry).

 

olbaltumvielu šķērsreaktivitāte (cross-reactivity)- process, kurā divas dažādas molekulas reaģē, it kā būtu identiskas molekulas.

 

molekulārā imitēšana (molecular mimicry)- teorētiska iespējamība, kad šķērsreaktivitātes gadījumā (antigēns atgādina/imitē kādu molekulu ķermenī), tiek ierosināta imunitātes vēršanās pret savu organismu.

 

 

Fū.. tik tālu tikām!

Un tagad vienkāršākiem vārdiem.. imunitāte, klejot pa ķermeni atrod vēl veselu vezumu šādu pašu slēdzeņu un sāk tās izmisīgi slēgt vaļā. Kas notiek? Vai tiešām imunitāte ir atradusi veselu baru paslēpušos iebrucēju?

 

Šie antigēni no apēstajiem produktiem vai citām nesadalītām substancēm, kuras iekļuvušas asinsritē, ir gana līdzīgi mūsu pašu orgānu audiem, piemēram, gliadīns (glutēns) ir līdzīgs vairogdziedzera šūnām, potenciāli izraisot autoimūnu reakciju pret vairogdziedzeri. Hlamīdijas infekcija var izraisīt multiplo sklerozi, jo šķērsreaktivitātes rezultātā, ķermenis sāk uzbrukt mielīna apvalkiem nervu sistēmā, kuru receptori ir gana līdzīgi hlamīdijas slēdzenei, lai tos varētu "atslēgt" ar to pašu atslēdziņu. Tajā brīdī, kad imunitāte saskaras ar veselu lērumu pazīstamo "svešķermeņu slēdzeņu", tā patiesībā var būt molekulārā imitēšana, kad imunitāte par ienaidnieku uzskata kādu no saviem orgāniem.

 

Šādu gadījumu un šķērsreaktivitāšu ir daudz, tāpēc reizēm var būt grūti saprast, kāpēc mainot uzturu un ieradumus, kaut kas tomēr nav līdz galam! AIP protokols piedāvā detalizētu risinājumu, izņemot no uztura potenciāli šķērsreaģējošos produktus, kā arī tos, kuri var kairināt zarnu traktu un paildzināt atveseļošanās procesu.

 

Jāpiemin, ka šķērsreaktivitāte rodas arī starp pašiem produktiem, piemēram, gadījumā, ja ķermenis reaģē uz glutēnu (mūsu visu ķermeņi reaģē, bet par to citā rakstā!), pastāv risks, ka arī citi produkti var izraisīt šos pašus simptomus, jo ķermenis ir zaudējis spēju atpazīt. Visbiežāk sastopamie glutēna šķērsreakciju produkti ir auzas un citi graudaugi, kafija, šokolāde (kakao pupiņas), piens, olas.

 

Autoimunitātes paleo protokols kalpo kā dziedniecisks rīks, kas palīdzēs sadziedēt caurumus zarnu traktā, mazinot jebkādu zarnu trakta kairinātāju uzņemšanu ar uzturu. Vairāk par to lasi šeit!

 

 

Kas ietekmē zarnu trakta veselību un izraisa zarnu caurlaidību?

Tik vien kā pāris Ibumetīna tabletes indivīdam var izraisīt ievērojamu zarnu caurlaidību, kas ar laiku var novest līdz autoimūnas saslimšanas attīstībai. Jā, tieši tik nopietni tas ir! Kas vēl izraisa zarnu pcaurlaidību?

  • Antibiotikas
  • Pretsāpju līdzekļi (nesteroīdie pretiekaisuma medikamenti- Ibumetīns, paracetamols utt) un citi medikamenti, kurus izmanto (gana paradoksāli), autoimūnu saslimšanu ārstēšanā, piemēram, metotreksāts?
  • Stress
  • miega trūkums
  • Pārlieku liela fiziskā slodze, pārslodze
  • glutēns
  • Disbakterioze, kandidoze
  • Produktu nepanesības un alerģijas
  • slikta, novārdzināta gremošanas darbība

Diemžēl ne vienmēr zarnu caurlaidība manifestējas kā problēmas gremošanas traktā, un tāpēc to ir visgrūtāk asociēt kā cēloni saslimšanai. Cilvēki, kuriem saslimšanas nāk līdzi ar diskomfortu gremošanas sistēmā ar prieku mainīs savus paradumus, lai atvieglotu vismaz simptomus vēderā, taču tie, kuriem sūdzību nav - var neredzēt vajadzību pēc izmaiņām uzturā. Kaut arī nav jūtamu problēmu, atceries - Tu nevaru būt slims ar veselu zarnu traktu!

 

Vairāk par zarnu trakta lomu veselībā lasi šī raksta pirmajā daļā!

 

 

 

[Avoti: 

Ballantyne, S. (2013). The Paleo Approach: Reverse Autoimmune Disease and Heal Your Body. Las Vegas, USA: Victory Belt Publishing Inc.

Bland, J.S., Costarella, L., Levin, B., et al. (2006). Clinical Nutrition: A Functional Approach, 2nd edn. Washingthon, USA: The Institute For Functional Medicine

Murray, M.T., Pizzarno, J. (1998). Encyclopedia of natural medicine, 2nd Revised edn. USA: Prima Health, A Division of Prima Publishing.

Sarris, J., Wardle, J. (2014). Clinical Naturopathy 2e: An evidence-based quide to practice. Chatswood, AU: Elsevier.

http://www.actionbioscience.org/genomics/the_human_microbiome.html

http://www.mdheal.org/leakygut.htm

http://chriskresser.com/pioneering-researcher-alessio-fasano-m-d-on-gluten-autoimmunity-leaky-gut/

http://www.thepaleomom.com/autoimmunity/the-autoimmune-protocol]

 

Autors: Ance Anna Šternberga

Iemīlies rūpes par sevi! Iemīlies sevī!

16 komentāri:

  • Vai latviešu valodā kaut kur ir atrodams smalkāks paleo diētas produktu vai recepšu klāsts? Iesākumā šķiet pilnīga katastrofa, bet iespējams iepazīstoties pilnīgāk ar diētas "drīkst" pusi nemaz tik traki tomēr nav :)

  • Es gribētu teikt, ka esmu Latvijā vienīgā, kas tulkojusi AIP protokolu, tāpēc šis, manuprāt, ir detalizētākais izklāsts, ko drīkst un ko nedrīkst ēst- http://www.topivesels.lv/lv/veselibai/dietas-uztura-programmas/aip-dieta/
    Ja saraksta sev plāniņu, saštuko receptes, nav nemaz tik nereāli, tikai jāsaprot, ka ārpus mājas ēst būs ļoti, ļoti grūti!

  • Paldies! Prieks lasīt ko tādu arī latvieshu valodā.

    Tiem, kam grūti noticēt, ka Leaky Gut tieshām ir īsts un vainojams kā daudzu saslimshanu cēlonis:
    http://www.thedailybeast.com/articles/2014/03/27/new-research-shows-poorly-understood-leaky-gut-syndrome-is-real-may-be-the-cause-of-several-diseases.html

  • Paldies par rakstu :)
    Vai vari, luudzu, ieteikt pie kāda ārsta ir jāiet, lai uzzinàtu par zarnu stāvokli, caurlaidiibu un citām lietām, kas saistiitas ar zarnām?!

  • Es patiešām nezinu nevienu medicīnas ārstu Latvijā, kas ir kompetents zarnu permeabilitātes jautājumos.. kur nu vēl testēt šādu problēmu! Varbūt jāpakonsultējas ar gastro-enterologiem, kāds gan jau šo tēmu praksē apskata.

  • Ļoti pateicos par patiesi vērtīgo un dziļi sakarīgo rakstu! Saki, lūdzu, vai astma arī ierindojas šeit - pie autoimūnajām problēmām un līdz ar to risinājums ir tieši šāds, par ko raksti šajā apskatā?

  • Domāju, ka pilnīgi noteikti astma ierindojas pie šīm saslimšanām, un būtu vērtīgi pamēģināt šādu pieeju! :)

  • Dr. Haralds Plaudis, Prof.Anatolijs Danilāns - tie ir tie, kuri zin un orientējas šajos terminos.

  • Liels paldies par atbildi! :)

  • Lidzigi kaa datorsistema :) itkaa sarezgiti, bet vienlaiciigi vienkarshs un saprotams organisma darbibas princips

  • Paleo ir ok lai uzsaaktu un izzinaatu uz ko organismam ir un uz ko nav autoimuunaas reakcijas. Seezhot uz paleo var likt klaat pa vienam "neatljautam" produktam un skatiities, kaa buus. Shaadaa veidaa, esmu atklaajis, ka varu eest gan olas gan tomaatusm kuri principaa ir kategoriski noliegti ieksh klasiskaa Paleo. Tievo sarnu "remonteeju" ar L-glutamiinu, visiem iesaku, rezultaats - fantatisks. Protams imuunsisteemas atminjaa viss neatljautais, kas izraisa a-reakciju buus palicis un radiis probleemas, toties tievaa zarna vairs cauri toksiinus un lielaas nesashkeltaas olbaltumvielas nelaidiis un probleemas neradiis.

  • ne olas, ne tomāti nav noliegti iekš "klasiskā" paleo, Autoimūnajā paleo protokolā gan ne iekļauj ne olas, ne nakteņu dzimtas produktus. Par L-glutamīnu varu vien tikai piebalsot! Laba manta :)

  • Var pielikt veel vienu iemeslu "caurajai tievajai zarnai" - tie ir paraziiti, kas ljoti agresiivi meedz bojaat zarnu sieninjas. Dazhiem cilveekiem, visas autoimuunaas probleemas beidzas ar paraziitu izdziishanu un zarnas sadziedeeshanu, pat iipashi nemainot uzturu, ja tas ir liidz tam bijis daudzmaz ok.

  • jā, varu tikai piekrist! :)

  • Sveika! Vai ir iespēja pieteikties pie Tevis uz konsultāciju par autoimūno saslimšanu? Liels paldies!

  • Sveika!
    Vispār ir ance@topivesels.lv :)


Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB