Eko kosmētika - lietas, kas Tev jāzina!
Uzsākot taciņu pa veselīgu dzīvesveidu daudziem sanāk aizrauties ne tikai ar sportu un veselīgu ēšanu, bet ar dažādām papildinošām lietām, kā piemēram, eko kosmētiku un ķermeņa kopšanas līdzekļiem. Šajā rakstā parunāsim vairāk par to.
Ne visiem ir laiks pētīt produktu saturus, meklēt un studēt dažādos savienojumu nosaukumus, lai pārliecinātos, ka tie neradīs liekas problēmas veselībai. Šajā rakstā iepazīsimies ar dažādiem Eko sertifikātiem, kas palīdzēs izvēlēties veselībai un videi drošus kosmētiskos produktus. Došu vairākus piemērus kosmētisko līdzekļu un ķermeņu kopšanas zīmoliem, kas, manuprāt, ir ļoti uzticami un kvalitatīvi- kaut ne visi ir sertificēti, tāpat arī vietas, kur tos iegādāties. Vēl apskatīsim kā neuzķerties uz "Eko", "Natural", "100% organic", "100% dabīgs" produktiem, un kā atšķirt patiesību produktu sastāvā no slēptiem meliem.
Kopt no iekšas
Vēlos sākt šo rakstu ar aicinājumu skaistumu pucēt arī no iekšienes, ne tikai ar izvēlēto kosmētku- likt uzsvaru uz organisma iekšējās vides sakārtošanu caur uzturu, fiziskām aktivitātēm un stresa menedžmentu, kā arī meklēt savu patieso skaisto būtību caur dažādām garīgām praksēm. Sausai ādai visbiežāk līdz optimāls ūdens patēriņš, Omega-3 taukskābes un citi veselīgie tauki uzturā, kā arī pārtikas produktu nepanesību atrisināšana; reproduktīvo orgānu niezei der apdomāt saldumu patēriņu ikdienā un atrisināt zarnu disbakteriozi, tāpat arī novērst ikdienas stresu vai izveidot pret to toleranci; matu veselībai ir ļoti svarīgi uzturā ieviest daudz minerālvielu, sākotnēji tas var būt caur uztura piedevām, taču, lai to optimāli uzturētu, nepieciešams sabalansēts uzturs. Kā arī vienmēr meklēt atbildes psihosomatiskajā, līmenī, skaidrojot ķermeniskās "nebūšanas", no emocionālo uzkrājumu puses.
Ko nozīmē sertifikācija?
Katram sertifikātam ir savas nianses un prasības attiecībā pret produktu un tā kvalitātes normām, taču ir vairāki pieturpunkti, kuros vienojas visas kvalitātes zīmes. Un tie ir:
- produkts nedrīkst būt testēts uz dzīvniekiem;
- nedrīkst saturēt silikonu, parafīnu un citus naftas produktus, izejvielas no dzīvniekiem (izņemot gadījumus, kad tie nāk no dzīviem dzīvniekiem- piens, medus, u.c.);
nedrīkst saturēt ĢMO un izejvielas, kas ir apstrādātas ar radiāciju;
- nedrīkst saturēt sintētiskas smaržvielas, krāsvielas un citus sintētiskus ķīmiskus savienojumus;
- izejvielām jābūt pārstrādātām izmantojot videi un veselībai drošas tehnoloģijas;
- jābūt atkārtoti pārstrādājamam iepakojumam.
Eko sertifikāti - ko meklēt uz iepakojuma?
Šis saraksts nav pilnīgs (nav pievienota ASV sertifikācija- USDA Organic, u.c.), taču šie ir vieni no populārākajiem un uzticamākajiem simboliem, ko meklētu uz produktu iepakojumiem.
EcoCert Organic cosmetic - ne mazāk kā 95% augu valsts izcelsmes sastāvdaļām formulā un ne mazāk kā 10% no gala produkta (pēc svara) jābūt bioloģiski sertificētiem. Papildus jau minētajam, nedrīkst saturēt parabēnus, fenoksetanolu (phenoxyethanol), polietelīna glikolu (PEG).
EcoCert Natural cosmetic - ne mazāk kā 50% augu valsts izcelsmes sastāvdaļām formulā un ne mazāk kā 5% no gala produkta (pēc svara) jābūt bioloģiski sertificētiem.
CosmeBIO - minimums 95% sastāvdaļu jābūt dabīgas izcelsmes, atlikušie 5% var būt sastāvdaļas no ļoti ierobežota un kontrolēta saraksta (piemēram, salicilskābe un benzoskābe). Ne mazāk kā 5% no gala produkta jābūt bioloģiski sertificētiem. Produkti tiek testēti divas reizes gadā.
ICEA – šis sertifikāts ir Itāļu ražojums, kas patiesībā ir ekvivalents eiropas EcoCert vai CosmeBio. Piedāvā ļoti striktus noteikumus, kur ORGANIC sertifikācijai ne mazāk kā 95% sastāvdaļu jābūt bioloģiskas izcelsmes un pārstrādātas izmantojot vienkāršas fizikālas metodes (ne ķīmiskas un abrazīvas), un ne mazāk kā 20% no kopējā produkta svara, bet NATURAL sertifikācijai ne vairāk kā 2% produkta drīkst saturēt sintētiskus savienojumus.
Soil Association – sertificē vairākas sfēras, piemēram, pārtikas, tekstila, kā arī kosmētiku, kur tiek piemēroti COSMOS kritēriji (skat. zemāk).
BDIH - šis sertifikāts šķiet ir vispretrunīgākais un "vaļīgākais". Kaut arī EcoCert mājaslapā var atrast apstiprinājumu tam, ka BDIH ir pieņēmis EcoCert pamatprincipus, tam nav noteikts minimālais bioloģiskās sertifikācijas procents sastāvdaļās, taču olīveļļai, sojas un saulespuķu eļļām, kliņģerītēm un citiem atsevišķiem produktiem ir jābūt no bioloģiskām saimniecībām (ar atļauto un aizliegto sastāvdaļu sarakstu var iepazīties šeit). Dažādi (dabīgiem identiski) konservanti var tikt izmantoti šajos produktos.
COSMOS (COSMetic Organic Standard) - privāts standartu segments Eiropā, kas tika izveidots apvienojot 5 dalībvienību- BDIH (Vācija), CosmeBio (Francija), EcoCert Greenlife SAS (Francija), ICEA (Itālija), Soil Association (Lielbritānija)- pamatprasības attiecībā uz dabīgo kosmētiku. Šis sertifikāts tika izveidots galvenokārt balstoties uz EcoCert prasībām. Tas ietver:
- Ne mazāk kā 95% pārstrādāto agro-sastāvdaļu jābūt bioloģiski sertificētām, tāpat ir atsevišķs saraksts, kādām izejvielām ir obligāti jābūt bioloģiskām.
- Ķīmiski pārstrādātām sastāvdaļām jābūt saskaņā ar "Green Chemistry" principiem (respektīvi, videi un veselībai draudzīga pārstrāde).
- Ūdens kvalitāte produktos ir vitāli svarīga.
- "Citas sastāvdaļas" ir ļoti ierobežota kategorija, ar ko var iepazīties plašāk COSMOS mājaslapā uzņēmumiem.
NaTrue – produktos atļauts izmantot septiņu veidu konservantus, kas ir līdzīgi dabīgajiem konservantiem, tomēr, atšķirībā no EcoCert un COSMOS, to daudzums produktā nav ierobežots. Pastāv 3 sertifikācijas līmeņi:
- Bioloģiskai kosmētikai – ne mazāk kā 95% pārstrādāto agro-sastāvdaļu jābūt bioloģiski audzētām.
- Kosmētikai ar bioloģiskām sastāvdaļām – vismaz 70% pārstrādāto agro-sastāvdaļu jābūt bioloģiski audzētām.
- Dabīga kosmētika – sastāvdaļām jābūt dabīgām, bet produktam nav obligāti jāsatur bioloģiskas sastāvdaļas
Eko/BIO Sertificētie zīmoli
Šādu sertificētu zīmolu un produktu ir ļoti daudz, taču šeit esmu uzskaitījusi dažus:
Man zināmie latviešu zīmoli- Madara, Kivvi, Mossa, Dabba, Līga nature SPA, Response by Dr.Stavro
Ārzemju zīmoli- Antipodes, Annemaria Borlind, Bioturm, Bio Seasons, Coslys, Dr.Hauschka, Farfalla, Florame, John Masters Organics, Lavera, Logona, Sante, Urtekram, Weleda, u.c.
Nesertificētie zīmoli
Lai iegādātos kādu no iepriekš minētajiem sertifikātiem, uzņēmumam jāatvadās no paprāva daudzuma tūkstošiem tādēļ dažas kompānijas izvēlas šo naudu investēt savu produktu attīstībā un inovāciju izpētē, nodrošinot patērētājam produktus par pieejamāku cenu, taču nemaz ne par sliktāku kvalitāti. Šie uzņēmumi aizvien izvēlas pārsvarā bioloģiskas izejvielas, un izvairās no bīstamām un veselībai kaitīgām sastāvdaļām, taču aizvien satur vielas, kas nevar tikt sertificētas, vai to daudzums pārsniedz 5%.
Šie (ārzemju) uzņēmumi ir Dr.Organic (šeit ir uzņēmuma solījums par produktiem), Bella pierre (minerālā kosmētika, kas nesatur parabēnus), Faith in nature (dabīgas un bioloģiskas izejvielas, taču nav nepieciešamo sertikātu, lai būtu Eko), Dr.Bronner’s magic soap (sertificēts Amerikā), Jasōn (šeit paskaidrots, ko nesatur šī zīmola produkti). Berrichi skincare (Igauņu uzņēmums), u.c.
Latvijas uzņēmumi - Livonias, Anna Liepa, Ekoell, Norden, Graenn ziedūdeņi, Afrodīte, Beāte, Kiro, Gusto.
Kur iegādāties eko kosmētiku?
Mums Latvijā ir paveicies ar eko kosmētikas un sadzīves līdzekļu klāstu un to pieejamību. Mums ir daudz veikalu un veikalu tīklu, kuros ir droši iegādāties kosmētku, pie šādiem veikaliem skaitu- "Lavandas", "Biotēka", "Dabas stacija", "Zeroveikals", "Tēriņu 55", "Burka", u.c. Gribētu teikt, ka šie ir veikali, kur teju jebkurš ķermeņa vai mājas kopšanas līdzeklis ir drošs lietošanai, un tos var iegādāties īpaši nepētot sastāvus un nemeklējot pēc sertifikātiem.
Veikals "Lavandas" piedāvā Bioturm, Annemarie Borlind, Faith in nature, Weleda, Dr. Organic, Lavera, Sante zīmolu kosmētiku plašā sortimentā, tāpat arī mūsu latviešu Madara, Dabba, Graenn u.c.
Veikals "Biotēka" piedāvā Dr. Hauschka, Urtekram, Coslys, Florame, Logona, Farfalla, John Masters Organics, Bio Seasons, Dr.Bronner's magic soap, un citu zīmolu kosmētiku.
Ļoti vēlos arī uzsvērt manā redzeslokā jaunatklāto skaistumkopšanas salonu "Verdant eco SPA", kur procedūrās tiek izmantoti iepriekš minētie eko sertifikātu zīmoli, kā arī ir iespēja tos uz vietas iegādāties, taču vēl jaukāk- salons izgatavo pats savu eko kosmētiku, izmantojot dabīgus un tīrus izejmateriālus un pagatavojot tos pēc individuālas vajadzības klientam pirms procedūras.
Kā nepiemānīt sevi jeb aizmirstam par maldus tekstiem!
Jāatceras, ka ražotājs darīs visu, lai aizvestu produktu līdz Tavai dušas kabīnei, un, ja tas nozīmē melot, vai drīzāk "apslēpt" patiesību, viņš to darīs. Vai esi bieži uzķēries uz produktu, kas sola 100% bioloģisku izcelsmi, bet kad pēc kāda laika mājās nejauši uzmet aci patiesībai, ieraugi, ka tā viena īpašā sastāvdaļa ir bioloģiska, un nudien pat 100% bioloģiska, taču viss pārējais sastāv no parabēniem, naftas blakusproduktiem un citām kaitvielām. Ražotājs nav melojis, taču maldinājis gan, tāpēc iesaku izvairīties no šādiem izteikumiem:
- 100% dabīgs
- Bio, Eko, Natural, Organic – bez attiecīgās sertifikācijas
- produktu nosaukumi, zīmolu nosaukumi, kas ietver sevī šos vārdus, BioAloe, Organicalix, Ekoderm (šie nosaukumi ir izdomāti, lai neminētu konkrētus zīmolus)
Tā vietā iesaku paļauties tikai uz sertifikāciju, ko apskatījām iepriekš.
Piezīme vīriešiem
Nereti vīrieši neseko līdzi ķermeņa kopšanas produktu sastāvam, un viņiem ir vairāk vai mazāk vienaldzīgs fakts, ka skūšanās želeja satur vairāk kaitīgu savienojumu kā vannas istabas dezinfekcijas līdzeklis. Taču iespējams, vīrieši šos produktus izmanto pat daudz biežāk nekā dāmas- ikdienišķie dezodoranti, skūšanās līdzekļi (pirms/pēc), dušas želejas un arī smaržas! Ir ļoti svarīgi, ka arī mūsu kungi saprot postu, ko var nodarīt nekvalitatīva ķermeņa kopšanas kosmētika, tāpēc padalieties šajā informācijā arī ar viņiem!
TopiVesels.lv
Ar atbildību pret sevi, dabu un veselību!
2 komentāri:
Loti labs raksts! Vai Tev ir pieredze ar matu krasam? Varbut ir kadi ieteikumi, kuri zimoli piedava eco Un labas kvalitates matu krasas? :)
Pati matus krāsoju tumšus, gandrīz melnus, tāpēc man ir tas prieks teikt, ka esmu atradusi sev matu krāsu, kas ir pilnīgi dabīga un atveseļo galvas ādu un matu saknes- http://www.topivesels.lv/lv/topi-vesels-iesaka/produkti/kermenim-un-labsajutai/indian-henna-matu-krasa-kas-arste-novardzinatos-matus-un-to-saknes/222/
Par citām man grūti teikt, šķiet, ka ir labāki un sliktāki sastāvi, bet vai ir matu krāsa bez ķimikālijas.. nezināšu gan!