Mazuļa saldais veselības eliksīrs- mātes piens


Nav nekā labāka mazulim, par mammas pienu, un tas attiecas uz jebkuru sugu! Šajā rakstā- par cilvēkiem :)

 

Kāpēc tik svarīgi?

 

  • Dabīgā imunizācija ar krūts pienu

Mammas pienā atrodas antivielas, kas ir pirmā aizsardzība bērnu organismam un imunitātes attīstībai.

Ir pētīts kā mammas, nobučojot savus mazuļus un savācot no tiem baktērijas, vīrusus un citus patogēnus, savā organismā sāk veidot antivielas pret šiem nelabvēlīgajiem faktoriem. Tālāk antivielas caur mammas pienu nonāk mazuļa organismā un aizsargā no apkārt esošās vides potenciāli nelabvēlīgo iedarbību. Šī ir dabīgā imunizācija, kas ir pamats, uz ko balstās visa bērna imunitāte. Iespējams, šis ir noteicošais faktors daudzām slimībām, kas attīstījušās cilvēkbērna turpmākajā dzīvē, ja viņš nav pietiekamā daudzumā uzņēmis mātes pienu, būdams zīdainis.

Jāpiebilst, ka vairāki pētījumi un hipotēzes skaidro, kā vakcinēšanās nelabvēlīgi ietekmējušas bērnus, kuri baroti tikai ar piena maisījumiem, nevis tos, kuri saņēmuši pilnvērtīgu krūts barošanas kursu savas dzīves pirmajos gados!

 

  • Krūtspiena uzturvielu profils

Mātes pienā ir viss, kas bērnam ir nepieciešams normālai un veselai attīstībai, un neviens piena maisījums, govs, kazas piens, kokosriekstu vai cits piens to nespēj aizvietot. Nevienā citā piena maisījumā nebūs mazulim vajadzīgās antivielas, uzturvielas un garša attiecīgajā brīdī - mātes piens mainās katru dienu, pat katru stundu, šādi ne vien pielāgojoties mazuļa vajadzībām, bet arī pieradinot mazuli pie pasaulē esošās garšu daudzveidības un attīstot mazuļa garšu paleti. Govs piens nenodrošinās mazuli ar neaizvietojamām taukskābēm, tā vietā sniegs bērnam nevajadzīgi augstu, grūti sagremojamu dzīvnieku olbaltumvielu profilu. Katrai sugai ir atšķirīgs piena uzturvielu profils, jo katrai sugai ir atšķirīgas prasības augšanai un attīstībai. Piemēram, govs pienā ir daudz vairāk olbaltumvielu, jo teliņam nepieciešams strauji izaugt un palielināt ķermeņa masu, turpretī cilvēkbērnam svarīgāk ir smadzeņu darbības un nervu sistēma attīstība, tamdēļ krūtspiens ir bagātāks ar neaizvietojamām taukskābēm.

 

  • Dalīšanās ar krūts pienu

Var likties dīvaini un sākumā nepieņemami, tomēr no veselības viedokļa.. tas veicina bērna imunitātes papildus nostiprināšanos, dodot iespēju bērnam saņemt ne tikai mātes antivielas, bet arī mammas draudzenes pienā esošās antivielas, tādā veidā nostiprinot bērna imūnsistēmu, radot imunitātei lielāku spektru slimību, pret kurām cīnīties. 

Interesanti, ka senās kopienas ļoti izteikti piekopa šo dalīšanos ar pienu un mazuļiem. Sistēma bija vienkārša- sievietes ar bērniem sasēdās cilts vidū, un mainīja bērnus uz riņķi, paralēli pārrunājot veicamos darbus- ogu lasīšanu, maltītes gatavošanu, utt.

 

 

 

„Piens ir tik, cik vajag!”

Katrs mazulis zina, cik viņam ir nepieciešams, un ne vienmēr noteiktās normas ir normas tieši Tavam mazulim. Taču bieži vien ir nācies dzirdēt, ka mammai nav pietiekami daudz piena, un tas no stresa pazudis. Vai tiešām tā tas var būt?

Visdrīzāk mamma aizvien ir tonusā, nobijusies, stresā vai pat trauksmē, nespēj atslābināties un pie vainas ir hormona oksitocīna nepietiekama izdalīšanās, kas iet roku rokā ar paaugstinātu stresu. Stresa stāvoklī samazinās oksitocīns, kas veicina piena "padevi", un krūts gali saraujas, neļaujot pienam tecēt ārā. Šādā gadījumā svarīgākais ir atrast veidus, kā nomierināties un pārslēgties no simpātiskās nervu sistēmas stāvokļa (stress) uz parasimpātisko (miers). Tā var būt dziļa elpošana, nomierinošie augi, bērna samīļošana, pētīšana (veicina oksitocīna izdalīšanos), krūšu masēšana, pašmasāža, vanna. Visbiežāk piens atgriežas pēc tam, kad mamma ir nomierinājusies, jo tas nekur nemaz nebija pazudis- vienkārši tas nenāca ārā un jauns netika ražots augstā stresa dēļ.

 

 

 

Ārstniecības augu palīdzība

Kaut arī manā skatījumā stresa menedžments un saiknes veidošana ar mazuli (bieža likšana pie krūts) ir labākais veids, kā veicināt optimālu piena daudzumu krūtīs, augu medicīna piedāvā papildus palīdzību, situācijās, kad tas ir nepieciešams.

 

Lai uzlabotu piena daudzumu var palīdzēt šādi augi/garšvielas- sieramoliņa sēklas, Fenheļa sēklas, Shatavaari (Ķekarainais asparāgs), anīsa sēklas, Benediktdadža laksti (Cnicus benedictus), mārdadzis, ķimenes, ārstniecības galega (Galega officinalis), ārstnieciskā verbēna (Verbena officinalis). Tad vēl tradicionāli tiek lietots kumins, svētais baziliks jeb Tulsi, melnās sezama sēklas, dilles un diļļu sēklas.

 

Kā lietot?

Visspēcīgākā ietekme, šķiet, varētu būt ārstniecības galegai (Galega officinalis). Šis augs pilnīgi droši var tikt lietots trīs reizes dienā, kā izvilkums, pagatavots no 1-2 ēdamkarotēm uz glāzi ūdens.

 

Arī citas sēklas, iepriekš minētas, arī var tikt pagatavotas, kā patīkama terapeitiska tēja:

  • 2 daļas ķimeņu
  • 1 daļa fenheļa sēklu
  • 1 daļa anīsa sēklas

Vai arī tikai:

  • 2 daļas sieramoliņa sēklu
  • 1 daļa anīsa sēklu

Lai pagatavotu šīs tējas, sasmalcini/samal aptuveni divas ēdamkarotes šo sēklu maisījumu un ieber tās krūzē auksta ūdens, samaisi. Katliņā uzsildi šo maisījumu, tad noņem no uguns un atstāj ievilkties 10 minūtes, ar vāciņu virsū, lai samazinātu ēterisko eļļu izgarošanu. Dzer šo tēju trīs reizes dienā.

 

 

Ko vēl darīt lietas labā?

  • dzert daudz ūdens!

Liekas pašsaprotami, tomēr visā lielajā jezgā ar jaunpienācēju ģimenē šī elementārā lieta tik tiešām var aizmirsties! Dzer daudz, tīra avota ūdens, izvairies no jebkādu citu nevajadzīgu šķidrumu (kafijas, melnās tējas, sulu) lietošanas. Nevajadzētu arī piekopt attīrīšanās sulu kūres, kamēr barojat bērnu ar krūti. Attīrīšanās procesā asinsritē izmestie toksīni var aizceļot līdz mazuļa pusdienām!

 

  • Barot mazuli biežāk!

Mazuļa likšana pie krūts biežāk ir visefektīvākais veids, kā veicināt piena ražošanu. Tas ne vien stimulē hormonālo sistēmu un oksitocīna izdalīšanos, bet arī mehāniskā veidā stimulējot krūti, vairo piena produkciju.

Interesanti, ka dažas sievietes sāk ražot un izdalīt pienu ne tikai mehāniskas bērna zīšanas dēļ, bet arī domājot par savu mazuli, dzirdot, ka viņš raud, smejas, uztraucoties par savu mazuli, kontakts ar mazuli un mazuļa samīļošana veicinās reflektorisku piena izdalīšanos.

 

  • atpūties un mēģini relaksēties!

Viegli teikt, bet grūti realizēt? Varbūt vajag apdomāt kādas nervu nomierinošas tējas, dziļās elpošanas tehnikas, kas ļautu atslābināt organismu. Atslābināšanās palīdz jebkādiem procesiem ķermenī, tajā skaitā piena produkcijai.

 

  • izguli dziļu miegu!

Ne vienmēr realizējams, kamēr bērns ir mazs, tomēr jāatceras, ka tas ir nedaudz apburtais loks vairumam māmiņu ar mazu piena daudzumu. Jo mazāk atpūtušās Jūs būsiet, jo lielāka iespējamība, ka piens vairāk neradīsies. Laiks sadalīt nakts auklēšanas pienākumus starp tēti un mammu! :)

 

Laurskābe ir taukskābe, kas primāri atrodama kokosriekstu eļļā, tai piemīt antivirāla, antibakteriāla un pretsēnīšu iedarbība. Otra lielākā laurskābes koncentrācija pēc kokosriekstu eļļas ir mātes pienā un tas ir viens no skaidrojumiem, kādēļ ar krūti baroti mazuļi ir ar mazāku saslimstību ar infekciju slimībām kā tie, kuri baroti ar mazuļu piena maisījumiem.

 

Atceries! Nav nekā labāka par mātes pienu mazulim, pat tad, ja šķiet, ka citas izejas nav.. padomā vēlreiz! :)

 

 

[Avoti: Hoffmann, D.(1990) Holistic Herbal. Great Britain, London: Thorsons 283p.

Informācija apkopota no CNM(College of Naturopathic Medicine) lekciju meteriāliem]

 

Autors: Ance Anna Šternberga

Iemīlies rūpes par sevi! Iemīlies sevī!



Komentāru nav

Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB