Skābēti kāposti- vērtīgākais atradums veselam zarnu traktam!
Tikai savā trimdas laikā (studējot prom no mājām), atklāju, cik patiesībā bagāta un veselīga tauta mēs būtu, ja spētu novērtēt to labumu, kas mums ir visapkārt, tos produktus, ar kuriem esam uzauguši un to dabu, kas sniedz mums tādu dzīvi, kāda tā ir, šeit, Latvijā. Es nekad tā īsti iepriekš nebiju aizrāvusies ar skābētu kāpostu un citu skābējumu lietošanu uzturā, taču tagad, kad esmu uzzinājusi, cik lielisks produkts patiesībā tas ir, gribu padalīties arī ar Tevi, mans gudrais lasītāj!
Skābēti, fermentēti, raudzēti produkti!
Kurš īsts latvietis gan nezina, kas ir skābēti kāposti vai gurķi? No angļu mēlē runājošām tautām visur pasaulē tos sauc par fermentētiem produktiem. Kaut arī vispopulārākie fermentētie dārzeņi ir tieši kāposti un gurķi, ieskābēt var teju jebkuru pārtikas produktu- dārzeņus, augļus, pākšaugus, graudaugus, riekstus un sēklas, piena produktus (kefīrs, jogurts) un pat zivi.
Skābēti produkti ir:
- Skābēti kāposti, gurķi, burkāni, bietes un citi dārzeņi;
- Kefīrs, jogurts, tīrkultūra, u.c.
- kokosriekstu jogurts, indijas riekstu jogurts (ar pievienotām baktērijām);
- kimči (pikants korejiešu ēdiens, kura pamatā ir skābēti kāposti (Ķīnas kāposts visbiežāk))
- kombuča (ar baktērijām un rauga kolonijām (labvēlīgo raugu Saccharomyces boulardii) fermentēta tēja)
- Fermentēti sojas pupiņu izstrādājumi (tempe, miso pasta, natto, tamarī sojas mērce), kaut arī mūsdienās ir daudz pretrunu sojas lietošanai uzturā, tas noteikti neattiecas uz fermentētām sojas pupiņām un to izstrādājumiem, jo tie ir daudz vieglāk sagremojami, organismam pieejamāki un satur labvēlīgās baktērijas, kā arī K2 vitamīnu.
Kāpēc baktērijas ir svarīgas?
Labvēlīgo baktēriju ietekme uz mūsu veselību ir nenovērtējama! Zarnu trakta veselība un mikrobioma (baktēriju, labo un ne tik labo, populācija zarnu traktā) pēdējā laikā guvusi īpašu uzmanību zinātnieku vidū, pētot cilvēka (un ne tikai) veselības stāvokli un zarnu trakta korelāciju. Vairs nav noslēpums, ka disbakterioze (nelabvēlīgo baktēriju pārsvars) ne tikai rada klasisko vēdera pūšanos, diskomfortu, smaguma sajūtu, refluksu, aizcietējumus, caureju un citas ar gremošanu saistītas problēmas, bet arī ir cieši saistīta ar dažādu slimību ierosināšanu tajā skaitā autoimūno saslimšanu (RA, celiakija, MS, psoriāze, Greivsa slimība(hipertiroze), u.c.), dažādu alerģiju, ādas slimību (izsitumi, ekzēma, akne, u.c.), hormonālo problēmu, garastāvokļa svārstību, depresijas, šizofrēnijas un pat autisma (par to vairāk lasi rakstā par GAPS uztura programmu) izraisīšanu. Nelabvēlīgās baktērijas ne tikai izstumj no ierindas labvēlīgās baktērijas (iedomājies, ka zarnu trakts ir kā autostāvvieta- lai viena mašīna noparkotos, kādai ir jāizbrauc!), neļaujot tām pildīt to galvenās funkcijas- asimilēt, sašķelt un uzsūkt uzturvielas un "trenēt" imūnšūnas, kā arī piedalīties antiķermenīšu ražošanā. Šie sliktie iemītnieki rada labvēlīgu vidi toksīniem, novājina imunitāti, rada zarnu caurlaidību, šādā veidā izraisot it kā ar gremošanu nesaistītas, iepriekš minētās slimības.
Kādu labumu mums dod fermentēti produkti?
Labi, pazīstam gan kefīru, gan kāpostus, bet kas tad tik īpašs šajos produktos?
- Labvēlīgās baktērijas, daudzveidīgs spektrs. Jau devu ieskatu, kāpēc zarnu trakta mikroflora ir tik ļoti būtiska mūsu veselībai, taču ir vēl kāds knifiņš- baktēriju celmi, dzimtas un sugas. Tā kā katrs no mums ir unikāls, arī katra zarnu trakts ir pietiekami unikāls, lai viens probiotisko baktēriju preparāts nederētu visiem. Katram no mums ir pilnīgi atšķirīgs baktēriju līdzsvars, un reizēm lietojot iepriekš minētos preparātus var gadīties, ka nav vēlamā efekta. Iemesls tam var būt vienkāršs- šīs konkrētās sugas vai baktēriju celmi Tavā organismā nespēlē lielu lomu, lai Tu sajustu labvēlīgas izmaiņas. Var gadīties izmest bargas summas, meklējot piemērotākās probiotisko baktēriju kapsulas un gaidāmo rezultātu tā arī nesaņemt.. Skābēti kāposti (un citi fermentēti produkti) satur ļoti daudzveidīgu labvēlīgo baktēriju spektru (tieši šī iemesla dēļ skābētu kāpostu efektu jūt gandrīz jebkurš), kas mainās arī atkarībā skābēšanas laika, temperatūras un citiem faktoriem. Kādā pētījumā atklātas 686 dažādas baktēriju sugas dažādās skābētu kāpostu partijās, kamēr uztura bagātinātāji mums piedāvā 2-9 dažādas sugas vienā preparātā. Tāpēc, iekļaujot fermentētus produktus savā ikdienā, ikviens var nodrošināt labvēlīgo baktēriju līdzsvarošanos savā zarnu traktā.
- Imunitāte- tā kā apmēram 80% imunitātes atrodas gremošanas traktā,
un labvēlīgās baktērijas ir atbildīgas par imūnšūnu "nobriešanu", kā arī labvēlīgas vides radīšanu spēcīgai imunitātei, ir tikai loģiski, ka vēlamies uzlabot savu zarnu mirofloru un nodrošināt labvēlīgo baktēriju pārsvaru. Jo līdzsvarotāka zarnu mikroflora, jo spēcīgāka imunitāte! Tas nozīmē, mazāk saaukstēšanās, mazāk alerģiju un slimošanas kā tādas.
- Uzlabo produkta asimilāciju organismā, pieejamību- Fermentēšanas procesā produktā tiek uzsākta šķiedrvielu, olbaltumvielu un taukskābju šķelšana- tas ievērojami uzlabo produkta asimilāciju, un padara vieglāk pieejamas uzturvielas. Patiesībā fermentēšanas process palielina arī vairāku uzturvielu īpatsvaru gala produktā.
- Uzlabo gremošanu- fermentētos produktos ir gremošanai tik ļoti nepieciešamie enzīmi (fermenti), kurus ražo pats organisms, taču dažādu apstākļu dēļ- stress, nesabalansēts uzturs, u.c.- enzīmu sekrēcija var ievērojami samazināties, tāpēc enzīmu bagāti produkti var ļoti atvieglot gremošanas procesus.
- Organisma attīrīšana - labvēlīgās baktērijas ir lielisks toksīnu un smago metālu helators (saistās ar metāliem un neļauj
tiem uzsūkties), kas palīdz attīrīt organismu no nelabvēlīgā piesārņojuma, vielmaiņas galaproduktiem un uzkrātajiem toksīniem zarnu traktā.
- Lēti un veselība garantēta- vai Tu zini, cik maksā kāposts? Un mazliet dabīgās sāls? Un vai Tu zini cik maksā augstas kvalitātes probiotisko baktēriju uztura piedevas, kuru efektivitāte pierādīta vairākos pētījumos? Ja nē, tad es pateikšu- kāposti ir smieklīgi lēti, un probiotikas ir skumji dārgas.. vienkārša aritmētika! Un skābēti kāposti piedāvā ne tikai plaša spektra baktērijas, bet arī nodrošina daudz lielāku baktēriju kvantitāti.
- Uzglabāšanas efektivitāte- vēl viens labs iemesls ieskābēt savus dārzeņus- tie ir viegli uzglabājami, jo nebojājas un var tikt likti galdā visu ziemu.
Cik daudz skābētu produktu lietot uzturā?
Uzsākot iekļaut uzturā fermentētus produktus jābūt uzmanīgam, jo var parādīties dažādi simptomi- vēdera pūšanās, caureja, spazmas, u.c.- taču tā nebūt ne vienmēr ir slikta zīme. Strauji uzsākot lietot fermentētus produktus dažādi gremošanas simptomi ir norma, jo tajos ir ļoti, ļoti daudz baktēriju, kuras nonākušas gremošanas traktā sāk mijiedarboties ar vietējiem iemītniekiem- tās var būt labvēlīgās baktērijas vai rauga sēne un citi nelabvēlīgi organismi. Vislabāk ir šos produktus iekļaut pakāpeniski, sākot ar pavisam nelielām dozām- pat tējkarotei- un pavērtēt savus simptomus.
Gadījumos ar smagu disbakteriozi vai tievo zarnu patogēno baktēriju savairošanos (no angļu val. saīsinājuma SIBO) var rasties ļoti nepatīkami gremošanas sistēmas simptomi un diskomforts, šādos gadījumos ir ieteicams vispirms atjaunot zarnu mikrofloras līdzsvaru (iespējams probiotikas kapsulās var radīt mazāku diskomfortu) un tikai tad iekļaut uzturā fermentētus produktus, jo galu galā- baktērijas ir baktērijas, un retos gadījumos tās var barot arī nelabvēlīgos brāļus!
Bet, ja diskomfortu neizjūti, šos produktus būtu ļoti labi iekļaut savā ikdienā vismaz ziemā, ja ne katru, tad katru otro dienu noteikti! :)
Gatavošana
Lūk, mana recepte pašmāju skābētiem kāpostiem, kā arī maniem iecienītākajiem skābēto kāpostu salātiem!
Vislabāk fermentēt ir pašiem, lai būtu pilnīgi droši, ka tiek uzņemts tikai pats labākais. Taču, ne vienmēr šāda iespēja pastāv. Tad
vislabākais variants ir atrast kādu drošu avotu- vecmāmiņu, tirgotāju uz vietējā tirgus- kas neizmanto etiķi un termisku apstrādāšanu, jo šie procesi pilnībā iznīcina labvēlīgās baktērijas produktā.
Interesanti fakti!
- NaturalNews.com laboratorija, kuru vada uztura spečuks Maiks Ādamss (Mike Adams), kādā pētījumā atklāja, ka vien 150g skābētu kāpostu satur apmēram 10 triljonus baktēriju. Lai saprastu, cik tas ir dzīvē- 50g skābētu kāpostu satur vairāk probiotisko baktēriju nekā burciņa ar 100 probiotiko baktēriju kapsulām. Pat jaudīgākie baktēriju preparāti satur "tikai" 75-200 miljardus baktēriju, taču klasiski tie ir tikai 2,5-5 miljardi baktēriju uz vienu devu/kapsulu. Protams, ne vienmēr kvantitāte ir atslēga, taču, kas attiecas uz skābētiem kāpostiem.. tos pārspēt nevar nekas! :)
- Kādā lekcijā funkcionālās medicīnas un naturopātiskā uztura terapeite Emma Maihila dalījās savā ekskluzīvā pieredzē ar kādu pacienti. Pie viņas uz konsultāciju bija atnākusi meitene, kura vienkārši gribēja pārliecināties, ka ir uz pareizā ceļa ar savu veselību un uztura programmu. Emma lūdza viņai veikt analīzes, kas nosaka baktēriju balansu zarnu traktā (šādas analīzes funkcionālās medicīnas ārsti veic teju katram pacientam), un analīžu rezultāti pārsteidza nesagatavotu arī pašu Emmu. Analīzēs uzrādījās, ka meitenei ir apmēram 96% labvēlīgo baktēriju un tikai 4% nelabvēlīgo baktēriju (zināms, ka arī dažas it kā patogēnās baktērijas veic savas funkcijas mūsu organismā, par problēmu tā kļūst tikai tad, kad tās iziet no līdzsvara un gūst pārsvaru). Emmai visas prakses laikā nebija gadījusies šāda pieredze. Būtībā neviens naturopāts netēmē augstāk par 80% slieksni, jo tā ir ļoti optimāla attiecība. Kad Emma pajautāja meitenei, ko viņa dara? Atklājās, ka viņa katru dienu ēda skābētus kāpostus.
- Serotonīns ir laimes hormons, "laba noskaņojuma" hormons, labsajūtas ķīmija, hormons, kas liek mums justies labi. Vai zināji, ka zarnu trakts ir atbildīgs par apmēram 95% saražotā serotonīna, un tikai 5% saražo mūsu smadzenes. Labvēlīgās baktērijas zarnu traktā nodrošina pietiekamu un optimālu serotonīna producēšanu. Depresija visbiežāk ir tikai sliktas baktērijas, kas sarīkojušas pamatīgu ballīti gremošanas traktā!
[Avoti:
Ballantyne, S. (2013). The Paleo Approach: Reverse Autoimmune Disease and Heal Your Body. Las Vegas, USA: Victory Belt Publishing Inc.
Bland, J.S., Costarella, L., Levin, B., et al. (2006). Clinical Nutrition: A Functional Approach, 2nd edn. Washingthon, USA: The Institute For Functional Medicine
Dr. Natasha Campbell-McBride "GAPS. Gut and Psychology Syndrome", Halstan & Co, 2010
http://www.dabigsuzturs.lv/raksti/fermenteti_produkti
http://www.sciencedaily.com/releases/2012/06/120612115812.htm
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2694720/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17195902
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14596662
http://www.cghjournal.org/article/S1542-3565(04)00391-X/abstract
http://www.naturalnews.com/045720_probiotics_digestive_health_sauerkraut.html ]
5 komentāri:
Kā diezin ir ar šo produktu lietošanu uzturā tiem, kuriem bijusi kuņģa čūla?
probiotikas aizsargā gremošanas traktu no dažādu čūlu rašanās, iekaisumiem un uztur to veselu un stipru, taču ja ir šaubas, iesaku sākt lēnām un pakāpeniski :)
Paldies par rakstu! Man tā īsti nav tapis skaidrs, vai jebkurš skābēts produkts nerada skābu vidi organismā?
Šoreiz es neapskatu sārmainas vai skābas vides tematu, bet gan vesela zarnu trakta nozīmi veselībā. Ja rūpēsimies par mūsu zarnu mikrofloru- tad labās baktērijas parūpēsies par optimālu pH līdzsvaru ķermenī :)
Skābēti kāposti ar linsēklu eļļu- burvīgi!!!