Mājas aptieciņa saaukstēšanās un gripas gadījumos


Slimošana nekad nav patīkama. Ķermeņa sāpju, temperatūras, drebuļu un aizlikta deguna kombinācija ir pietiekama, lai liktu jebkuram justies briesmīgi. Ir daudz un dažādi mājas līdzekļi, kas var atvieglot minētos simptomus un palīdzēt atveseļoties, kā arī vissvarīgākais, ko saaukstēšanās mums vēlas iemācīt, ir meklējams dziļumā! Atrisinot saaukstēšanās cēloni, varam atbrīvoties no simptomiem pavisam ātri!

Ievadā par slimību patiesajiem cēloņiem, un kāpēc vispār saaukstējamies?

 

Šķiet nevienam nav noslēpums – ja esam līdzsvarā ar sevi un ārējo pasauli – mēs nemaz nevaram saslimt, pat tad, ja mums apkārt visi slimo. Rūpes par savu iekšējo pasauli vienmēr būtu jāliek pirmajā vietā, jo tikai tur varam atrast cēloni rudens gripai, saaukstēšanās simptomiem vai patstāvīgi aizliktajam degunam. Katram ir jāmeklē savs ceļš un sava patiesība, taču zemāk sniegtie pavedieni (No L.Heijas “Izdziedē sevi pats”) var kalpot kā norāde uz kādu ilgi sevī nēsātu atbildi.

 • Aizlikts deguns: savas vērtības neatzīšana, sevis noliegums
 • Aizdegune (izdalījumi), iesnas: Iekšējas raudas, jušanās kā upurim, lūgums pēc palīdzības
 • Angīna: atturēšanās no rupjiem vārdiem, savu domu izteikšanas, neprasme sevi izteikt
 • Drudzis: dusmas, iekšējs aizkaitinājums
 • Elpošanas sistēmas slimības: atteikums ieelpot dzīvi ar pilnu krūti, nespēja atzīt savas tiesības ieņemt telpu vai vispār eksistēt, neuzticēšanās dzīvei
 • Galvassāpes: sevis nenovērtēšana, paškritika, bailes, milzīga pretestība pret situāciju/dzīvi/sevi
 • Gripa: reakcija uz apkārtnes negatīvo noskaņu, vispārpieņemtām negatīvām nostādnēm. Bailes. Ticība statistikai, pieņēmumiem, iespaidošanās no sabiedrības «normām»
 • Infekcijas (arī vīrusi): niknums, aizkaitinājums, īgnums
 • Laringīts: niknums traucē runāt. Bailes traucē izteikties. Nomāktība.
 • Plaušu slimības: depresija, skumjas. Bailes uztvert dzīvi. Uzskats, ka neesi cienīgs dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Izmisums. Dzīves izraisīts nogurums. Emocionālas brūces, kurām neļauj sadzīt.

 

Ja Tevi interesē meklēt savas iekšējās atbildes, meklēt savu Patiesību un risinājumus veselības problēmām ne tikai fiziskajā, bet arī daudz dziļākā līmenī – piedāvāju braukt ciemos uz konsultāciju. Parunāsim!

 

Turpinājumā veselības aptieciņa no fiziskā aspekta..

 

Vistas zupa

 

Vistas zupa var nebūt veselības panaceja, bet tā ir lieliska izvēle maltītei slimošanas laikā. Kāds pētījums norāda, ka lietojot vistas zupu ar dārzeņiem, kas pagatavota mājās, tas var palēnināt neitrofīlu kustību organismā. Neitrofīli ir balto asinsķermenīšu (leikocītu) tips, kas palīdz pasargāt organismu no infekcijām. Kad tie kustas lēni, tie vairāk koncentrējas vietās, kur organismam nepieciešama lielākā dziedināšana.

 

 

Minētajā pētījumā tika noskaidrots, ka vistas zupa bija it īpaši efektīva augšējo elpošanas ceļu infekciju simptomu samazināšanā.

 

Ingvers

 

Informācija par ingvera saknes veselīgumu ir krājusies gadu simtiem, tomēr tagad ingvera saknes ārstnieciskajām īpašībām ir arī zinātniski pierādījumi. Daži svaiga ingvera saknes gabaliņi karstā ūdenī var palīdzēt atvieglot klepu un kakla sāpes. Pētījumi norāda, ka ingvers var samazināt sliktu dūšu, kas bieži nāk komplektā ar gripu. Piemēram, kāds pētījums norāda, ka tikai viens grams ingvera var “mazināt sliktu dūšu, kas radusies dažādu iemeslu dēļ”.

 

 

Kad jūti pirmās saaukstēšanās pazīmes, vai arī vēlies vēlies sevi pasargāt profilaktiski, nomizotu ingvera gabaliņu liec mutē un nosūkā kā ledeni, līdz stiprā ingvera garša pazudusi. Tas nozīmē, ka ingverā esošās aktīvās vielas ir iedarbojušās. Tad šo pašu gabaliņu pārkož uz pusēm un turpina izsūkt aktīvās antibakteriālās ēteriskās eļļas!

 

Ķīnas medicīnas ārsta Zhong Zhong Lin recepte:

 • 0,5 l ūdens
 • 15 g ingvera, sakapāts gabaliņos
 • 5 g kumelīšu
 • 2 šķēles bioloģiskā citrona
 • 5 - 10g medus

Ūdenī liek ingveru, kumelītes un citronu un vāra uz lēnas uguns 30 minūtes. Atdzesē līdz stropa temperatūrai, kurā drīkst likt medu (patīkami silts, nedaudz vairāk par ķermeņa temperatūru), pievieno to un dzer 1l šādu dzērienu dienā. Īpaši piemērots aknu veselībai, taču palīdz risināt arī saaukstēšanos (vīruss, kondicionēts gaiss, u.c.), aizliktu degunu. Ja nepieciešams svīšanas efekts (drudzis, vīrusi, galvas sāpes), tad lieto ingveru bez mizas, ja svīšana nav nepieciešama, tad mizu atstāj. Vairāk par ingvera ārstnieciskajām īpašībām lasi šeit.

 

Medus


 

Medum ir dažādas antibakteriālas un pretmikrobu īpašības. Tējas dzeršana ar medu un citronu var atvieglot kakla sāpes. Pētījumi norāda, ka medus ir arī efektīvs pretklepus līdzeklis. Kādā pētījumā tika noskaidrots, ka, dodot bērniem 10 gramus medus pirms gulētiešanas, tas samazināja klepus simptomu smagumu. Tika ziņots, ka bērni gulēja daudz labāk, kas arī palīdz samazināt saaukstēšanās simptomus.

 

Ķiploks

 

Ķiploks satur daudz un dažādu savienojumu, no kuriem par vērtīgāko tiek uzskatīts allicīns. Allicīns pazīstams ar savām pretmikrobu īpašībām. Lietojot uzturā ķiplokus, tas var palīdzēt samazināt saaukstēšanās simptomu smagumu. Kā vēsta daži pētījumi, ķiploks ir labs profilakses līdzeklis un var palīdzēt nesaslimt.

 

 

Allicīns veidojas ķiploku sakapājot, sakošļājot vai izspiežot caur ķiplokspiedi, kad enzīms allināze pārvērš neaktīvo alinīnu par allicīnu. Veselā ķiplokā šī aktīvā viela neproducējas. Tāpat šī viela nav sastopama pulverizētā ķiplokā. Termiskā apstrāde iznīcina allināzi, līdz ar to alicīns pagatavotā ķiplokā vairs nav klātesošs. Tāpēc, lai saglabātu ķiploka terapeitiskās īpašības, ieteicams to sakapāt vai izspiest caur ķiplokspiedi pāris minūtes pirms pievienot ēdienam.

 

Nepieciešami vairāk pētījumi par ķiploka potenciālajiem labumiem saaukstēšanās apkarošanā, bet tikmēr – ķiploka iekļaušana uzturā pavisam noteikti neskādēs.

 

Ehinācija

 

Amerikas iezemieši ehinācijas augu un sakni ir izmantojuši vairāk kā 400 gadu garumā, lai ārstētu infekcijas. Tās aktīvās sastāvdaļas ietver flavonoīdus un ķīmiskās vielas, kam ir terapeitisks efekts. Piemēram, flavonoīdi var spēcināt imūnsistēmu un mazināt iekaisumus.

 

 

Ir dažādi pētījumi par auga efektivitāti saaukstēšanās un gripas apkarošanā. Taču kāds pētījums norāda, ka ehinācija var samazināt risku saaukstēties par 50%. Tāpat tā var samazināt slimošanas laiku. Ja esi veselīgs pieaugušais, lieto 1-2 gramus ehinācijas saknes vai auga kā tēju 3 x dienā, ne ilgāk kā nedēļu.

 

C vitamīns

 

C vitamīnam ir svarīga loma organismā un tas sniedz veselībai daudz un dažādus labumus. Dažādas ogas, citroni, laimi, apelsīni, greipfrūti, lapu zaļumi, augļi un dārzeņi ir labi C vitamīna avoti. Pievienojot svaigu citrona sulu tējai ar medu, tas var palīdzēt samazināt gļotu izdalīšanos slimošanas laikā.

 

 

Lai arī šāds dzēriens negarantē pilnīgu izveseļošanos, tas var palīdzēt nodrošināt imūnsistēmu ar nepieciešamo C vitamīnu. Uzņemot pietiekošā daudzumā C vitamīnu, tas var atvieglot elpošanas ceļu infekcijas un citas saslimšanas.

 

Probiotikas

 

Probiotikas ir labvēlīgās baktērijas un rauga sēnītes, kas atrodamas organismā, dažādoss ēdienos un uztura bagātinātājos. Tās palīdz uzturēt veselu zarna traktu un imūno sistēmu. Pētījumi norāda, ka probiotikas var samazināt saslimt ar augšējo elpceļu infekcijām.

 

Garšīgs un barojošs labvēlīgo baktēriju avots ir probiotiku jogurts (bez pievienotiem cukuriem). Neskatoties uz potenciālajiem ieguvumiem imūnsistēmai, jogurts ir veselīga uzkoda, kas organismu nodrošina arī ar olbaltumvielām un kalciju. Meklē produktus, uz kuru etiķetes atrodama informācija par dzīvām baktērijām vai pagatavo savu jogurtu pats!

 

Vairāk par ēdieniem, kuri satur probiotikas, meklē informāciju šeit.

 

Kurkumas sakne

 

Kurkumā esošās ēteriskās eļļas ir lielisks pretiekaisuma līdzeklis. Tās ir atrodamas tieši kurkumā esošajā kurkumīnā, kas ir galvenā ārstnieciskā saknes daļa. Kurkumīns, kas ir visjaudīgākais aktīvais elements kurkumas sastāvā, ir lēts, atzīts un efektīvs līdzeklis cīņā ar dažādām saslimšanām. Dažādos pētījumos kurkumīns ir atzīts par tikpat spēcīgu līdzekli iekaisumu ārstēšanā, kā dažādi medikamenti. Bet atšķirībā no šiem medikamentiem, kuriem ir dažādi blakusefekti, kurkumīnam nekādu blakusefektu nav.

 

 

Saaukstēšanās un gripas gadījumā ir vērts turēt pa rokai kurkumas pastas burciņu. Kurkumas pastas recepti meklē šeit.

 

Visām kurkumas receptēm ieteicams pievienot nedaudz taukvielu (kokosriekstu eļļas vai gī sviesta) un pavisam noteikti melnos piparus! Melnie pipari līdz pat 2000 reižu uzlabo kurkumas asimilāciju organismā (pētījums veikts analizējot 20mg piperīna- melno piparu aktīvās vielas). Līdzīgs efekts piemīt arī ingvera saknei.

 

Sāpīgs, iekaisis kakls ar pastiprinātām gļotām un klepu: ņem ½ tējkaroti kurkumas pastas un saveļ to nelielā bumbiņā. Ieliek to gandrīz rīklē un norij, uzdzerot siltu ūdeni. Šo procedūru var veikt vairākas reizes dienā, ieteicams katru stundu.

 

Kurkumas pasta iedarbojas kā pretiekaisuma un antibakteriāls līdzeklis, stimulējot imūnsistēmas šūnas ātrāk tikt galā ar problēmu.

 

Citas iespējas

 

Sālsūdens

 

Kakla skalošana ar sālsūdeni var pasargāt no augšējo elpceļu infekcijām. Tā var arī samazināt tādu saaukstēšanās simptomu smagumu kā kaklasāpes un aizlikts deguns. Kakla skalošana ar sālsūdeni atbrīvo un samazina gļotas, kas satur baktērijas un alergēnus. Lai izmantotu šo ārstniecības līdzekli mājās, izšķīdini 1 tējkaroti sāls pilnā ūdens glāzē. Paskalo ar to muti un kaklu, tad izspļauj.

 

Mitrums

Paaugstinot mitruma līmeni mājās, samazinās iespēja pakļaut sevi dažādiem vīrusiem. Augstāks mitruma līmenis var samazināt deguna iekaisumu, padarot vieglāku elpošanu slimības laikā. Pašsajūtu var uzlabot uz laiku novietojot guļamistabā gaisa mitrinātāju. Visvairāk tas nepieciešams ziemā, kad apkures radītais sausais gaiss var saasināt saslimšanas simptomus. Pievienojot ūdenim pāris piles eikalipta eļļas, tas var palīdzēt stimulēt elpošanu.

 

Atceries, ka ūdeni, kas tiek izmantots mitrinātājos, katru dienu jāmaina, lai neveidotos pelējums vai citas sēnītes.

 

Lai panāktu tādu pašu efektu bez mitrinātāja, ieej garākā dušā vai uzturies pietvaikotā vannas istabā.

 

Siltas vannas

 

Dažkārt bērna temperatūru var samazināt, apmazgājot bērnu ar siltu ūdeni un sūkli. Siltas vannas var samazināt saaukstēšanās un gripas simptomus arī pieaugušajiem. Pievienojot ūdenim Epsom sāli un dzeramo sodu, tas var palīdzēt mazināt sāpes ķermenī. Pievienojot ūdenim pāris pilienus ēteriskās eļļas, piemēram, tējaskoka, kadiķa, rozmarīna, timiāna, apelsīna, lavandas vai eikalipta, var panākt nomierinošu efektu.

 

Noslēgumā

 

Ir daudz un dažādi veidi, kā cilvēki mājas apstākļos var sev palīdzēt slimošanas laikā, un augstāk minētie, protams, nav visi. Šim sarakstam var pievienot ārstniecības augu tējas, propolisa ziedes un citus propolisa preparātus, ēteriskās eļļas, Omega – 3 eļļas,  homeopātiju u.c.  Iespējams kādam tie var likties mazliet dīvaini, bet Tu nekad neuzzināsi, vai tas var palīdzēt Tev, ja vien to nepamēģināsi. Te arī vērts piebilst, ka pat tad, ja nejutīsi nekādus uzlabojumus, neviens no augstāk minētajiem veidiem noteikti nenodarīs pāri veselībai, ja vien Tev nav kādas citas hroniskas saslimšanas.

 

Lai vai kā, profilakse kā vienmēr ir labākais līdzeklis, lai izvairītos no saslimšanām, tāpēc laicīgi parūpējies par savas imūnsistēmas stiprināšanu.

 

Avoti:

www.healthline.com

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10793599

http://journal.publications.chestnet.org/article.aspx?articleid=1079188

http://pediatrics.aappublications.org/content/early/2012/08/01/peds.2011-3075

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK74094/

https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD006206.pub4/epdf/full

 

 

 Topi Vesels

Ar atbildību pret sevi, dabu un veselību

Autors: Ance Anna Šternberga

Pārmaiņas dzīvesveidā prasa milzu pūles, enerģiju un piespiešanos, taču vairāk par visu es zinu, ka tas ir tā vērts.Komentāru nav

Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB