Biohakings ienāk Lavijā!


Jau vairākus gadus Biohacking ir tēma, kas pavada manu ikdienu un dzīvesveidu. Kādreiz neaizvadīju ne dienu, nenoklausoties kādu Biohakera interviju vai radio epizodi (podcast). Šie cilvēki runā par vienu – kā uzlabot sevi. Tā kā šis temats, kā kļūt par savu labāko versiju, varētu būt virsraksts manai dzīvei kopš 14 gadu vecuma, biohakings būtībā ir tas, ko esmu praktizējusi vēl pirms zināju, ka tam ir īpašs termins. Ko tad īsti tas nozīmē un kādu filozofiju un metodes tas sevī apvieno, uzzināsi šajā rakstā.

Kas ir biohakings jeb 21. gadsimta pieeja labākai pašsajūtai?

 

Šodienas dzīves temps kļūst aizvien straujāks, savukārt dzīvesveids – aizvien mazkustīgāks. Turklāt pieaug stresa līmenis pagūt visu: veidot veiksmīgu karjeru, atrast laiku privātajai dzīvei un ģimenei, interesēm un aktīvam dzīvesveidam. Pateicoties mūsdienu tehnoloģijām veselīga dzīvesveida virzienā, pasaulē un Latvijā sevi aizvien aktīvāk piesaka biohakeri, kas ir jauna, mūsdienu cilvēkiem piemērota kustība labākas pašsajūtas veicināšanai.

 

Pēc Amerikas Psiholoģijas asociācijas datiem, stress var saasināt esošās veselības problēmas un izraisīt jaunas saslimšanas, jo stresam pakļautie cilvēki biežāk tieši ar kaitīgo paradumu palīdzību cenšas no tā atbrīvoties. Vai no šī loka ir iespējams izrauties un justies labāk, nemainot apkārtējo vidi, profesiju un ikdienas dzīvi?

 

Viens no 21. gadsimta risinājumiem ir biohakings – sistēmiska pieeja, kā veikt izmaiņas savā dzīvesveidā, lai bioloģiski “uzlauztu” jeb, runājot datoru terminoloģijā, uzhakotu savu ķermeni un justos pēc iespējas labāk šeit un tagad. Kustības sekotāji - biohakeri transformē savu ķermeni, lai justos enerģiskāki, produktīvāki un spējīgāki un kļūtu par sevis labāko versiju ar dabas, zinātnes un mūsdienu tehnoloģiju palīdzību.

 

Tēmu Arina (Teemu Aarina), Somijas Biohakinga centra vadītājs un grāmatas “Biohakera rokasgrāmata” līdzautors, uzsver: “Kļūt par supercilvēku homo sapiens ir gribējis jau sen. Cilvēces vēsturē tas ir ticis fiksēts mākslas un literatūras darbos. Arī mūsdienās cilvēks ik dienas vēlas labi justies, būt spēcīgs un vesels. Tagad tas viss ir sasniedzams reālāk nekā jebkad agrāk, jo mums ir lieliska iespēja savienot trīs stūrakmeņus: modernās tehnoloģijas, zinātni un gadu simtiem uzkrātās zināšanas par dabu.” 

 

Šī transformācija un sevis uzlabošana iespējama, izmantojot veselu virkni dažādu līdzekļu un instrumentu, no kuriem daudzi netiek plaši izmantoti, tiek novērtēti par zemu vai pat ir nezināmi.

 

 

Efektīvākie un lielāko ietekmi radošie rīki biohakera “instrumentu kastē” ir vienkārši un vispārzināmi:

  • Miegs, kas atjauno spēkus. Tā uzlabošanai un pilnvērtīgai izmantošanai lietojot dažādas viedierīces un mērītājus, lai atrastu sev optimālāko režīmu;
  • Uzturs, izmantojot tā saucamos superfūdus jeb īpaši vērtīgas uzturvielas un ieklausoties organisma reakcijās;
  •  Atbilstoša darba vide un gudra laika plānošana, pielāgojot darba ritmu un mazinot stresa klātbūtni;
  • Fiziskās aktivitātes atbilstoši iespējām un patikai pret konkrētiem sporta veidiem;
  • Rūdīšanās, izmantojot aukstuma priekšrocības, lai aktivizētu imūnsistēmu un justos labāk;
  • Garīgās prakses – pateicības izteikšana, meditēšana, u.c.
  • Daba- tās resursu- svaiga gaisa, zemes jonu, augu- gudra un apzināta izmantošana.

Turklāt būtiska daļa biohakinga kustības ir eksperimenti ar sevi, jo nav gatavas matricas labākai pašsajūtai, to iespējams gūt, izmēģinot dažādas metodes, mērot savus rezultātus un eksperimentējot. Jo nav uz pasaules divu vienādu cilvēku ar diviem identiski funkcionējošiem ķermeņiem.

 

Kā norāda Māris Žunda, Latvijas biohakeru kustības Biohaking.lv līdzdibinātājs, Baltijas “Wim Hof” elpošanas metodes sertificēts treneris, “Rūdīšanās skolas” un “Aukstummīļu kustības” dibinātājs, apvienojot dažādas metodes un pieejas, eksperimentējot ar veselīga dzīvesveida virzieniem, iespējams atrast sev piemērotāko. “Latvijas iedzīvotāji gadsimtiem praktizē spēku atgūšanu dabā, pirts zinības un rūdīšanos kā pieeju labākai pašsajūtai. Redzam, ka, piemēram, ziemas peldes un iegremdēšanās āliņģī, Latvijā gūst aizvien lielāku popularitāti. Apvienojot šos elementus ar piemērotu uzturu un vienkāršiem tehnoloģiju risinājumiem, iespējams panākt lielas, pozitīvas pārmaiņas. Turklāt mūsdienu tehnoloģiju laikmets dod arī iespēju ātri un vienkārši atrast informāciju un dalīties pieredzē ar citiem, lai atrastu sev piemērotāko labsajūtas veicināšanas “darbarīku” komplektu.”

 

 

 

 Topi Vesels

Ar atbildību pret sevi, dabu un veselību!

 

Autors: Ance Anna Šternberga

Pārmaiņas dzīvesveidā prasa milzu pūles, enerģiju un piespiešanos, taču vairāk par visu es zinu, ka tas ir tā vērts.Komentāru nav

Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB