“Gandrīz ZEROWASTE izaicinājums” – liels ieguvums ar minimālu piepūli


Tagad teju vai trendīgi ir kļuvis Zerowaste* dzīvesveids, kad katrs otrais steidz nomainīt savus iepirkuma maisus uz daudzreiz lietojamām pārtikas somām, vienreizlietojamās plastmasas pudeles uz ilggadīgām nerūsējošā tērauda pudelēm, kurās ūdeni uzpildīt, uz darbu dodas ar riteni automašīnas vietā.. šis trends iespējams ir viens no nepieciešamākajiem mūsu mīļajai dabai, videi kurā dzīvojam, taču vai iespējams to īstenot savā ikdienā ar minimālām pūlēm, nekrītot absolūtā fanātismā?

Kas ir “Gandrīz ZEROWASTE izaicinājums” ?

Manuprāt, jebkura fanātisma izpausme, pat tad, ja tā paredz rūpes par vidi un šo planētu, nav veselīgākā izpausme ar kuru varam saistīties. Fanātisms ap kādu tēmu var radīt lieku stresu, vainas apziņu, mazvērtību tad, ja kādā solī kļūdamies, ja kaut ko neīstenojam pēc “priekšrakstiem”, ja pieļaujam atkāpes- kaut vai tikai zemapziņas līmenī. Tāpēc, manuprāt, visbiežāk cilvēki daudz ko nemaz neuzsāk, jo baidās no sava iekšējā bargā tiesneša, kas šaustīs pats sevi par katru neizdevušos lietu. Manuprāt, lai kaut kas būtu ilgtspējīgs, tam ir jābūt elastīgam, mainīgam, ar minimālu piepūli.

 

“Gandrīz ZEROWASTE izaicinājums” man ienāca prātā divu iemeslu dēļ:

1)      Kaut arī esmu veselīga dzīvesveida piekritēja, kaut kā aizskatuvē ir palicis jautājums par atkritumu šķirošanu, to samazināšanu ikdienā. Iespējams tas, kas kavēja šādas kustības uzsākšanu, bija dzīvesvieta ārpus pilsētas – kur visas kartona, papīra lietas vienmēr tika izmantotas kamīna/ugunskura iekuram, ēdamlietas tika kompostētas, taču atkritumu šķirošanas konteineri netika piedāvāti. Likās, ka daru pietiekami, taču tad man sanāca padzīvot neilgu laiku dzīvoklī, un es ieraudzīju, cik daudz atkritumu sanāk izmest pa nedēļu. Sapratu, ka tas vistiešākā veidā attiecas arī uz mani.

 

2)      Es sapratu, ka nebūšu tas cilvēks, kas pedantiski ievēros visus priekšnosacījumus attiecībā uz Zerowaste dzīvesveidu, dažādu aspektu dēļ, taču katram veicot minimālu piepūli, manuprāt, iespējams iegūt daudz plašāku rezultātu, nevis tad, ja daži dara uz maksimumu. Es, protams, apbrīnoju tos, kuri tiešām ar pilnu atdevi dzīvo zerowaste prāta stāvoklī, tomēr šādas domas vadīta, es nolēmu sevi izaicināt “Gandrīz” zerowaste kustībā, kurā  pārdomāt savu ikdienu, un veikt tās darbības, kuras nesagādā lielas pūles, taču dod manāmu efektu uz izmesto atkritumu daudzumu. Šis nav izaicinājums kādam periodam, tas ir izaicinājums visai dzīvei- turpmāk vienmēr apzinātāk lūkoties uz atkritumu jautājumu savā saimniecībā, lai kopīgiem spēkiem mēs spētu ievērojami samazināt tos vidē ap mums.

 

 

*Zerowaste – (latv. nulles atkritumi) tā ir kustība, kuras vīzija ir pasaule bez atkritumiem. Tā paredz mainīt savus ikdienas ieradumus, pēc iespējas samazinot izmesto atkritumu daudzumu – pārstrādājot, šķirojot, kompostējot utt.

 


 

Idejas “Gandrīz ZEROWASTE izaicinājuma” īstenošanai savā ikdienā

Šeit es uzskaitīšu dažādas idejas, kuras var palīdzēt izvēlēties Tev piemērotākās, ērtākās, lai uzsāktu šo paradumu maiņu savā ikdienā un kopīgiem spēkiem atbalstītu šo planētu maziem solīšiem. Mazās lietas, kopā saliktas, veido lielo iespējamu, vai ne?

 

Kompostēšana

Šis noteikti aktuālāk varētu būt dzīvokļu iemītniekiem, un tas bija tas, kas man pietrūka visvairāk, kad padzīvoju kādu brīdi bez iespējas gurķu mizas izmest komposta kaudzē. Domāju, ka vērtīga investīcija, kas neprasa lielas tālākas pūles (sākotnējus izdevumus gan!), ir kompostēšanas iekārta, kas ir piemērota dzīvokļiem un privātmājām un visu darbu izdara Tavā vietā. Ticu, ka piedāvājumā ir daudz un dažādi produkti un uzņēmumi, atliek tikai izvēlēties sev tīkamāko.

Iztēlojies, tik daudz problēmu atrisināts – Tu vari kompostēt visus dabiskos pārtikas atkritumus, dažās ierīcēs arī gaļas, gan zivju atliekas! Un par to iegūsti auglīgu augsni mājas augiem, vai arī kādam meža krūmājam, ja ar puķēm esi uz Jūs.

 

 

Nemet ārā pārtiku lieki!

Kompostēt ir forši, bet varbūt iespējams ir arī samazināt izmestās pārtikas daudzumu, tādā veidā cienot ne tikai vidi, bet arī ēdienu, ko mums ir ļauts baudīt absolūtā pārpilnībā! Nereti klientiem iesaku reizi nedēļā izveidot ēdienreižu sarakstu visai nedēļai vai dažām dienām uz priekšu – ne tikai, lai sekotu līdzi savam uzturam, bet arī, lai ietaupītu iepērkoties un samazinātu pāri palikušā ēdiena daudzumu.

Šādu sarakstu veidošana ir ļoti ērts veids, kā sakārtot savu ēdienkarti, kā arī parūpēties par dabu – vienā dienā gatavojam rīsus ar dārzeņiem, nākošajā dienā no tiem pagatavojam plācenīšus  vai pieliekam zupai un tādā garā..

 

Pastaigas, kā iespēja sakopt vidi!

Esmu dzirdējusi argumentus pret citu cilvēku izmesto atkritumu savākšanu, ka “tā jau mēs viņus neizmācīsim..” Man liekas, ka mums neviens nav jāizmāca, varbūt tikai savs lepnums jāmet pie malas un jābūt pazemīgiem pret vidi, dabu, mežiem un pļavām, kuri ļauj mums ieelpot mieru un atgūties pēc garas darba nedēļas, neko neprasot pretī.

Tāpēc nākošreiz, kad dosies pastaigā- paņem līdz atkritumu maisu, lai savāktu to, kas gadās pa ceļam. Es šādai aktivitātei redzu dubultlabumu – tīrāka vide un papildus treniņš, tupjoties, liecoties un stiepjoties visas pastaigas laikā! :)

 

Dzeramais ūdens un plastmasas pudeles

Labāk ir ūdeni dzert, nevis nepirkt pudeli tikai tāpēc, ka tā ir plastmasa un tiks izmesta atkritumos. Bet vēl labāk ir parūpēties par to, lai mājās ir pieejams kvalitatīvs ūdens “bačoks”, ar kuru varam uzpildīt savas ilgtspējīgās ūdens pudeles. Es izmantoju “MemoryWater” ūdens bačokus BPA-free pudelēs, ne vien tāpēc, ka šis ūdens ir tīrs, kvalitatīvs un labi garšo, bet arī tāpēc, ka, manuprāt, tas ir vienīgais pa īstam kvalitatīvais ūdens, kuru var iegādāties lielajās 18l pudelēs mājas lietošanai. Daudzreiz lietojamās pudeles no plastmasas (bpa-free), nerūsējošā tērauda vai stikla iespējams iegādāties dažādos eko preču veikalos, lielveikalos, kā arī tajos pašos beziepakojuma veikalos.

 

Iepirkties gudri un bez iepakojuma!

Šobrīd mums jau ir vairāki veikali, kas piedāvā “zerowaste” iepirkšanos (Rīgā) – “Zeroveikals”, kur iespējams iegādāties bioloģiskas izcelsmes preces, veikals “Turza” un “Burka”.

Priecāšos, ja komentāros vai e-pastā (info@topivesels.lv) norādīsi citus, Tev zināmus beziepakojuma veikalus arī citviet Latvijā, lai varu šo sadaļu papildināt!

 

Kāda ir iepirkšanās beziepakojuma veikalos? Tā prasa nelielu plānošanu un sagatavošanos, taču tā pavisam noteikti ļoti ievērojami samazina izmesto atkritumu daudzumu ikdienā. Tev tikai līdzi jāpaņem savi trauki- burciņas, maisiņi, toverīši, pudeles- un Tu vari iegādāties visu, ko sirds kāro. Jāatzīst, kas šis ir mans izaicinājuma solis, kuru vēlos spert, bet vēl īsti neesmu ieplānojusi kā regulāru aktivitāti savā ikdienas ritmā.

 

Šāda iepirkšanās rosina pārskatīt virtuves skapīšus un gūt iedvesmu jaunam izkārtojumam un dizaina elementiem, piemēram, kāpēc gan graudaugus un to izstrādājumus neturēt interjeram atbilstošās stikla burciņās ar saskaņotiem vāciņiem? Tad ar šīm pašām burciņām (vai papīra turziņām) varam doties uz kādu no zero waste veikaliem, lai papildinātu attiecīgo produktu. Es nezinu, kā citiem, bet man šāda virtuves pārkārtošana un kārtības ieviešana uzreiz mudina mainīt arī paradumus!

 

Beziepakojuma veikali piedāvā ļoti plašu produktu sortimentu, kas sniedzas pāri pārtikas robežām, tāpēc šādā veidā varam pārskatīt vairākas produktu grupas savās mājās un ieviest korekcijas turpmākos iepirkumos. Te neliela iedvesma, čeklists, lai pamudinātu sevi sākt iepirkties bez iepakojuma:

  • Pārskatīt kā pārkārtot savu virtuvi, produktus, lai uzglabāšana notiktu stikla vai citos traukos, kas labi iederētos arī virtuves dizainā, būtu ērti un parocīgi – graudaugi, to izstrādājumi, pākšaugi, rieksti, žāvētie augļi, garšvielas, našķi bērniem, u.c.
  • Ieviest jaunu ķermeņa kopšanas līdzekļu “servīzi” savā vannas istabā. Iegādāties kādu glītu vannas istabas piederumu komplektu, kur pildīt gan šampūnus, gan kondicionierus, dušas želejas un intīmās ziepes, jo beziepakojuma veikalos varam iegādāties arī uzpildāmos ķermeņa kopšanas līdzekļus.
  • Tāpat arī jāpadomā par kādu glītu groziņu, kurā turēt mājas uzkopšanas līdzekļus un veļas tīrīšanas līdzekļus, jo arī tos varam uzpildīt jau iepriekš minētajos veikalos, nepārmaksājot vēlreiz par iepakojumu. Veikals “Burka” piedāvā arī pašāju lielisko “Purenn” zīmolu, kas ražo ekoloģiskus mājas un veļas kopšanas līdzekļus!

 

 

Citas idejas

Protams, bez iepriekš minētajām idejām, ir vēl daudz citu sīkumu un lielu lietu, ko varam paveikt savā ikdienā, lai samazinātu aiz sevis atstātos atkritumus. Atkritumu šķirošanu nepieminēju iepriekš, jo tas jau bez teikšanas ir visiem labi zināmais, bet varbūt neīstenotais mērķis. Papīra un kartona gadījumā ieteiktu ieviest mājās kādu glabātuvi un pēc tam izmantot tos vasarnīcā kamīna iekuram, ugunskuram, pirtiņai, ja ir tāda iespēja. Kosmētikas noņemšanai iesaku izmantot mikrošķiedras audumus, kas prasa tikai siltu ūdeni un lupatiņas izmazgāšanu reizi nedēļā (vai retāk atkarībā no nepieciešamības), nevis neskaitāmus vates gabaliņus un kosmētiskos līdzekļus.

 

Ja Tev ir vēl idejas, gaidīšu tās komentāros! :)

 

 

 

Autors: Ance Anna Šternberga

Iemīlies rūpes par sevi! Iemīlies sevī!



Komentāru nav

Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB