Pārdomas par Paleo


Paleo diēta manā skatījumā ir atgriešanās pie tā, ko esam atstājuši novārtā- dabas un cilvēka savstarpējo mijiedarbību. Vairāk par pašu diētu lasi šeit.

Šis uztura modelis no visām "diētām" man šķiet visloģiskākais, visvieglāk īstenojamais, jo neliek ierobežot porcijas, skaitīt bezjēdzīgās kalorijas vai badoties, šis uztura modelis liek cilvēkam atgriezties pie dabīgiem, nepārstrādātiem produktiem, tādiem, kādu daba paredzējusi mums lietot uzturā.

 

Akmens laikmeta diēta paredz arī akmens laikmeta dzīvesveidu, kas nozīmē regulāras fiziskas aktivitātes, vislabāk- augstas intensitātes intervāla treniņus, avota ūdeni, svaigu gaisu un kopienas (draugu un radu) tuvumu. Tas viss daudz vairāk izklausās pēc veselīga dzīvesveida nevis striktas diētas un šis ir viens no iemesliem, kāpēc man patīk šāds uztura plāns.

Problēma ar šo diētu ir tā, ka tā tiek interpretēta ļoti daudz un dažādos veidos, atkarībā no tā, kas cilvēkam ir ērtāks. Visklasiskākā kļūda ir tā, ka cilvēki sāk ēst daudz gaļas, taču aizmirst šī uztura galveno būtību- iekļaut pēc iespējas vairāk svaigu augļu un dārzeņu. Šāda interpretācija visdrīzāk radīs vairāk problēmu, nekā to atrisinājumu.

 

Vēl viens faktors, kas jāņem vērā ir bioloģiski produkti. Paleo dzīvesveids nosaka, ka uzturā jālieto bioloģiska gaļa (vislabāk grass-fed jeb ar zāli barota), augļi un dārzeņi, kā arī savvaļas zivis un olas no vistām, kas baudījušas brīvību un saņēmušas piemērotu barību. Būtībā jāēd tas, ko būtu bijis iespējams ēst pirms vairāk kā 10 tūkstošiem gadu. No šāda skatu punkta izejot uzreiz kļūst skaidrs, ka šāds uzturs var atrisināt daudz problēmu- tiek izkļauti rafinēti produkti, bulciņas, smalkmaizītes, miltu produkti, cukurs, graudaugi un pākšaugi, kas var kairināt zarnu traktu, radot zarnu caurlaidību un dažādas saslimšanas, un pāri visam- hormonizēta, ar nepiemērotu barību barota gaļa, kas pati par sevi rada ļoti plašu slimību risku.

 

Domāju, ka šāds ēšanas modelis ir piemērots teju visiem (ja vien neesi veģetārietis vai vegāns), un graudaugu aizvietošana ar papildus porciju bioloģiskiem dārzeņiem var uzlabot pašsajūtu ikvienam!

Autors: Ance Anna Šternberga

Iemīlies rūpes par sevi! Iemīlies sevī!Komentāru nav

Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB