Melnsēklīte – mazas sēkliņas, kas dara lielu darbu!


Melnsēklītes jeb melnās ķimenes (nigella, melnais kumīns)  iedarbību uz savu veselību esmu pārliecinājusies vairākkārt, un no personīgās pieredzes varu teikt, ka šim augam piemīt liels potenciāls risināt ļoti plašu veselības problēmu spektru (ne tikai pašsajūta, bet arī analīzes!). Ne tikai mana personīgā pieredze, bet arī pieejamā literatūra, kā arī zinātniskie raksti ir par apstiprinājumu tam, ka šī ir kārtējā dabas dāvana, ko ir vērts izmēģināt ikvienam – gan profilaksē, gan veselības stāvokļa stiprināšanā jau pie esošajām saslimšanām. Vēlos uzsvērt, ka melnsēklīte būtu jālieto kā papildus līdzeklis veselīgam uzturam, fiziskām aktivitātēm un citām praksēm un terapijām, kas uzlabo veselības stāvokli.

Ievadā

 

Jau kopš seniem laikiem (senākās liecības par melnsēklītes kultivēšanu un izmantošanu ir atrodamas pirms vairāk kā 3000 gadiem) melnsēklīte tiek plaši izmantota dažādu veselības problēmu profilaksei, simptomu uzlabošanai/novēršanai un dziedināšanās veicināšanai.

 

Tas ir gundegu dzimtas augs, par kuru dzimteni tiek uzskatītas “visas saulainās, siltās zemes apkārt Vidusjūrai” – Ziemeļāfrika, Tuvie Austrumi un Eiropas dienvidi. Kaut arī pasugas un variācijas šim augam ir daudz un dažādas, vispopulārākās ir trīs – sējas melnsēklīte (Nigella sativa), damaskas melnsēklīte (Nigella damascena) un tīruma melnsēklīte (Nigella arvensis). Ārstniecībā visplašāk izmantotā ir tieši sējas melnsēklīte, un no visa auga – tikai pašas sēklas.

 

Es nekad neesmu bijusi ar visu sirdi iekšā botānikā, sugas un ģintis man ir samērā svešas, tāpat arī iedziļināšanās vēsturiskos faktos nav mana kaislīgākā aizraušanās, tāpēc lai šīs lietas paliek Tavā pārziņā, es ķeršos pie “savas” lietas, pastāstot par šī auga pielietojumu un iedarbību uz cilvēka veselību.

 

 

Plašais pielietojums – no vēstures līdz mūsdienām

 

“Melnās ķimenes dziedina no jebkuras slimības – tikai neglābj no nāves” šis Muhameda slavinošais izteiciens ir par iemeslu melnsēklītes popularitātei islāma valstīs. Jau kopš faraonu laikiem šīs maģiski melnās sēklas Ēģiptē lietotas gremošanas veicināšanai pēc pārāk bagātīgas maltītes (kā nu ne - jau tajos laikos cilvēks mīlēja pārēsties!), iekaisumu dziedināšanai un alerģiju novēršanai. Arī slavenais persiešu ārsts un filozofs Ibn Sīna (tautā vairāk atpazīstams ar kļičku - Avicenna) savos pierakstos apkopojis melnsēklītes plašo pielietojumu:

  • Organisma iekšējai attīrīšanai un atbrīvošanai no indēm;
  • Atkrēpošanai un plaušu stiprināšanai;
  • Drudža, klepus, iesnu, zobu sāpju un galvassāpju mazināšanai;
  • Ādas slimību ārstēšanai un brūču kopšanai;
  • Zarnu parazītu likvidēšanai un kukaiņu kodumu apstrādāšanai.

Austrumu zemēs saglabājušās un daudzās receptēs no paaudzes paaudzē nodotas ziņas par melnsēklītes galvenokārt sāpju remdējošo un atslābinošo iedarbību dažādu kuņģa un zarnu kaišu gadījumos – ja ir vēdera pūšanās, caureja un aizcietējumi, dzelte un žultsakmeņi, kā arī nieru darbības uzlabošanai un labākai urīna izvadīšanai, pret infekcijām, pret iekaisumu, kā atkrēpojošu līdzekli bronhiālo slimību gadījumā, menstruāciju problēmām un zīdītājām, lai veicinātu piena veidošanos, kā līdzekli pret parazītiem un – īpaši bērniem – kā prettārpu līdzekli. Uhhhh! Saraksts nudien tiešām garš, vēl tikai pieminot, ka šo augu izmanto arī pret matu izkrišanu un blaugznām.

 

Pēc šī saraksta varētu likties, ka šis ir kārtējais dabas līdzeklis, kuram piedēvētas “visu dziedinošās īpašības”, taču, lai tiešām par to pārliecinātos, ieskatīsimies dziļāk – par katru no šiem darbības lauciņiem.

 

 

Melnsēklīte – sēklas, eļļa un ēteriskā eļļa

 

Kad runājam par gremošanas darbības uzlabošanu pēc maltītēm, ēdiena piedevu un garšvielu, tad melnsēklīte tiek izmantota kā sēkla – veselā vai maltā veidā. Taču, kad runājam par dziļi terapeitisku iedarbību uz organismu visspēcīgākā būs šo sēklu eļļa – tā ne tikai ir daudz koncentrētāka, bet arī ērtāk pielietojama ikdienā. Būtu jāapēd krietns daudzums melnsēklītes sēklu, lai panāktu to pašu iedarbību, ko panāk no 1 tējkarotes eļļas. Ēteriskās eļļas iedarbība sniedzas tālu pāri fiziskajam līmenim, to izmanto emocionālajai un mentālajai veselībai – uzlabojot noskaņojumu un depresīvus stāvokļus, mazinot mentālu nogurumu un pārslodzes sekas, kā arī citus negatīvus prāta stāvokļus.

 

Melnsēklītes sēklu sastāvā ir vairāk nekā simts vielu, no kurām daļa vēl nav pietiekami izpētītas, respektīvi, nemaz nav zināmas (aptuveni 6%). Tās papildina cita citu sinerģiskos efektos, kas nozīmē, ka to savstarpējā iedarbība ir nevis divu iedarbību summa, bet tās pastiprina cita citu, veidojot kāpināšanu. Te nevar būt runa par izolēti darbojošos ķīmisku savienojumu, melnsēklīte ir uzskatāma par pārtikas piedevu ar ārkārtīgi plašu iedarbības spektru.

 

Beta-sitosterīns līdzās linolskābei tiek uzskatīts par vienu no svarīgākajām iedarbīgajām vielām melnsēklītē. Ar dažu ēterisko vielu, piemēram, nigellonu un timohinonu klātbūtni var izskaidrot melnsēklītes iekaisumu mazinošo, bronhus paplašinošo un vispārēju pretsāpju iedarbību. Rūgtvielas un saponīni savukārt kalpo kā attīroši un gremošanu uzlabojoši savienojumi. Šajā iedarbībā liela nozīme ir arī nepiesātinātajām taukskābēm, kuras ir neaizvietojamas dzīvības procesos – tās piedalās vielmaiņas regulēšanā un hormonu veidošanā.

 

 

Gremošanas sistēma – uzlabošanai un attīrīšanai

 

Atceroties, cik vitāli svarīga loma gremošanas sistēmas veselībai (par to vairāk šajā un šajā rakstā!) ir mūsu kopējās veselības uzturēšanā, rūpēm par mūsu vēderiem ir jābūt prioritātei teju vienmēr- izvēloties sev piemērotu, tīru un uzturvielām bagātu uzturu, papildinot to ar probiotiskajām baktērijām, terapeitiskām garšvielām un citiem labumiem, veltot laiku maltītei un visādi citādi rūpējoties par to, lai vēders strādātu kā nākas. Taču ne vienmēr izdodas šo līdzsvaru noturēt, un stresa, mazkustīguma, pārlidojumu vai citu faktoru dēļ gremošanas trakts var tikt kairināts un rasties problēmas.

 

Visas melnsēklīšu sugas satur rūgtvielu nigellīnu. Tas rosina apetīti un gremošanu, jo kā jau visas rūgtvielas, nigellīns stimulē gremošanas sulas kuņģī un zarnās, kā arī veicina aknu un žults funkciju (kad jūti rūgtu – domā aknas!). Daži pētījumi uzrāda melnsēklītes spēju aizsargāt aknu šūnas no alkohola, medikamentu un citu kairinošu toksisku vielu nelabvēlīgās ietekmes, kā arī palīdz dziedināt jau esošu aknu problēmu. (3)

 

Tā kā melnsēklītei piemīt spēcīgas antibakteriālas, pretparazītu, antimikotiskas (4,5,6) un visādi citādi dziļi tīrošas īpašības, tā būs lielisks palīgs dažādu patogēnu iznīcināšanai organismā. Kopā ar uztura terapiju un ārstniecisko badošanos tā ir izcils līdzeklis pret Candida Albicans infekciju jeb kandidozi, kas var izraisīt ar gremošanu pilnīgi nesaistītus hroniskus simptomus- neizskaidrojamu nogurumu, ādas izsitumus, hormonālus traucējumus, bezmiegu, galvassāpes un migrēnu, reimatiskus simptomus, iekaisumus, sāpes, vaginālo disbakteriozi un citas veselības problēmas.(6)

 

Lietojot melnsēklītes eļļu sākotnēji var tikt kairināts gremošanas trakts, parādīties atraugas un diskomforts. Tas, iespējams, var liecināt par spēcīgās eļļas iedarbību uz zarnās mītošo mikrofloru un sekojošo atindēšanos, kas notiek vienlaikus ar attīrīšanos un šlaku izvadīšanu, atbrīvojoties no toksiskajām vielām un kaitīgajiem mikroorganismiem. Iespējamas arī citas reakcijas – ādas izsitumi, gurdenums, nespēks. Parādoties kādam no šiem simptomiem, ir svarīgi, lai tiktu izvadītas visas organismam kaitīgās vielas, tādēļ ļoti daudz ir jādzer tīrs avota ūdens un zāļu tējas, bet nepieciešamības gadījumā arī krietni jāsamazina eļļas deva, respektīvi, uz laiku tā jāierobežo, lai ļautu pārkārtoties ne tikai savai imūnsistēmai, bet organismam kopumā.

 

Tātad kopsavilkumā – melnsēklītes eļļa ir lielisks līdzeklis ne tikai gremošanas stimulēšanai – ierosinot apetīti, gremošanas sulas un vielmaiņu, bet arī ļoti dziļi attīrot zarnu traktu no patogēniem, disbakteriozes un sēnīšu infekcijām, kas var ne vien novērst vēdera pūšanos un diskomfortu gremošanas traktā, bet arī atrisināt arī citas, it kā ar gremošanu nesaistītas problēmas.

 

 

Imunitāte

 

Imunitāte ir ļoti plašs jēdziens, ar imunitāti saistītas problēmas sākas pat ar vienkāršu nogurumu un nespēju atjaunoties pēc ikdienas darbiem un fiziskām aktivitātēm. Ar laiku imūnsistēmas traucējumi var izraisīt gremošanas problēmas, ādas problēmas, sēnīšu infekcijas (ādas, dzimumorgānu, zarnu trakta), biežu saaukstēšanos, beidzot ar jau nopietnākām veselības problēmām- alerģijām, reimatismu un pat vēzi. Lai kāda arī būtu problēma, jebkas, kas normalizē un uzlabo imunitātes funkcijas ir mūsdienu vērtīgākais atradums, un melnsēklīte ir izcils pretendents uz efektivitātes pjedestāla.

 

Ļoti būtiska melnsēklītes īpašība ir tā, ka uz imūnsistēmu tā iedarbojas harmonizējoši. Tas nozīmē, ka tā nevis stimulē vai bloķē imunitātes darbību (kā to dara dažādi medikamenti, lietoti pie autoimūnām saslimšanām), bet ļoti inteliģentā veidā to balansē.

 

Tieši šī iemesla dēļ melnsēklīte ir piemērota gan hiperaktīvas imūnsistēmas gadījumos – pārmērīgas alerģiskas reakcijas (bronhiālā astma, alerģiskas iesnas, alerģiski saistaudu iekaisumi, neirodermīts un citas ādas slimības), pārtikas produktu nepanesības/alerģijas, autoimunitāte (reimatoīdais artrīts, multiplā skleroze, psoriāze, u.c.) - , gan arī gadījumos, kad imunitāte ir pazemināta (arī imunitātes deficīts) un rodas hroniskas saslimšanas, ilgstošas infekciju slimības (sēnīte, kandidoze, u.c.), bieža saaukstēšanās, kad neceļas temperatūra, kā arī vēzis un citas nopietnas imūndeficīta saslimšanas.

 

Melnsēklītes ietekme uz imūnsistēmu ir izskaidrojama galvenokārt ar tās ēteriskās eļļas sastāvdaļu ietekmi. Pirmām kārtām jāmin nigellons un timohinons, kuriem ir īpaši svarīga loma elpceļu slimību gadījumā, jo īpaši tad, ja tās ir alerģiskas izcelsmes, piemēram, bronhiālā astma un alerģiskas iesnas. Tad abas šīs vielas veicina prostaglandīna E1 ietekmi un palīdz mazināt iekaisumu visā ķermenī, kā arī paplašina bronhus un šķidrina krēpas. Līdzīgā veidā melnsēklīte regulē otru ļoti būtisku imūnsistēmas traucējumu – deficītu. (6,9)

 

 

Tādējādi novājināta imūnsistēma tiek stiprināta un organisms var labāk pasargāt sevi no dažādiem slimību ierosinātājiem. Turpretī uz dažādiem kairinātājiem pārspīlēti spēcīgi reaģējoša imūnsistēma tiek regulēta tā, lai mīkstinātu alerģisko reakciju simptomus. Profilaktiski lietojot melnsēklītes eļļu, var panākt tiešām neticamu uzlabojumu, it īpaši, ja kursu uzsāk laikus – pirms gaidāmās slodzes organismam (agrā rudenī/agrā pavasarī). Ja veic 3 mēnešus ilgu melnsēklītes eļļas kursu, tas kalpo uzreiz diviem labiem mērķiem: imunitātes stiprināšanai un zarnu atindēšanai.

 

Aicinu detalizētāku aprakstu par melnsēklītes iedarbību uz konkrētām imūnšūnām un darbības mehānismiem lasīt Silvijas Luetjohannas grāmatā “Melnsēklītes jeb melnās ķimenes veselībai”.

 

 

Vēzis

 

Vēža temats vienmēr izraisa skaļas debates un asus komentārus, taču, manuprāt, tā ir tieši tāda pati saslimšana kā citas. Tā ir novirze no normas, tas ir imunitātes traucējums, dzīvesveida un negatīvu prāta stāvokļu (stress, emocionālas traumas, u.c.) kopums.

 

Tā kā jau iepriekš apskatīta melnsēklītes spēja ievērojami uzlabot imunitātes darbību, būtu noderīgi šo paturēt prātā gan vēža profilaksei, gan kā papildus palīglīdzekli imunitātes uzlabošanai slimības periodā. Taču tas nav viss, dažādi pētījumi (pārsvarā gan uz dzīvniekiem) uzrāda melnsēklītes augsto potenciālu vēzi risināt vēl arī no citiem rakursiem:

  • ierosina apoptozi vēža šūnās (šūnu pašiznīcināšanās);
  • apstādina vēža šūnu proliferāciju (vairošanos)
  • apstādina metastāžu veidošanos, kā arī angioģenēzi (jaunu asinsvadu veidošanās ar mērķi audzēju apgādāt ar uzturvielām) (1,6)

Laboratorijas analīzes, kas pirms dažiem gadiem veiktas Vēža pētniecības institūtā Dienvidkarolīnā ASV, ir devušas zinātniskus pierādījumus tam, ka melnsēklītes eļļa ne tikai atstāj vispārēji regulējošu ietekmi uz imūnsistēmu un palielina imūnkompetento šūnu un antivielu skaitu, bet arī:

  • veicina jaunu šūnu attīstību kaulu smadzenēs;
  • aizsargā organisma šūnas no vīrusiem;
  • iznīcina audzēja šūnas;
  • veicina interferona producēšanu (mediators, kas signalizē imūnšūnām par vīrusa/baktēriju/vēža klātbūtni). (6)

Pētījumā ar žurkām atklājās melnsēklītes eļļas spēja par 52% samazināt vēža šūnu daudzumu. (2) Pagaidām gan trūkst ilgstošu un pamatotu pētījumu par šādu iedarbību uz cilvēka organismu. Atgādinu, ka melnsēklīte jālieto kā papildus terapija kompleksā ārstēšanās plānā pēc ārsta norādījumiem.

 

 

Diabētam

 

Žurku pētījumi liecina par melnsēklītes spēju atjaunot aizkuņģa dziedzera beta-šūnas, kas atbildīgas par insulīna producēšanu, kļūstot par pasaulē praktiski vienīgo augu (bez ārstnieciskajām sēnēm), kam ir potenciāls ārstēt 1. tipa diabētu (tā sauktais “iedzimtais” diabēts, jeb cukurslimība ar autoimūnu raksturu, kurā tiek iznīcinātas insulīnu radošās beta-šūnas) (6,7,8,9,10).

 

Melnsēklītei arī piemīt spēja ievērojami samazināt cukura līmeni (pētījumi liecina, ka tās iedarbība ir pielīdzināma Metformīna iedarbībai, taču bez blaknēm), līdzsvarot insulīna līmeni un padarīt šūnas jutīgākas pret insulīnu (mazinot insulīna rezistenci), kļūstot par must-have preparātu diabēta un metabolā sindroma profilaksei un kā papildus terapijas līdzeklim.

 

Lietojot melnsēklītes eļļu, būtu regulāri jāseko līdzi arī cukura līmenim asinīs, jo šis preparāts to tik ātri varētu pazemināt, ka diabēta pacients ātri nonāktu arī līdz hipoglikēmijai. Vēlama melnsēklītes lietošanas blakusparādība ir diabēta slimnieku sekundārās veselības problēmas- asinsvadu bojājumu, pataloģisku pārmaiņu acs tīklenē un nervu bojājumu riska samazināšana (8,10).

 

 

Citi

 

Melnsēklīte piemērojama arī dažādām elpceļu saslimšanām (hroniskām un akūtām), asinsrites traucējumiem, hemoroīdiem, hormonālās darbības traucējumiem, potences problēmām vīriešiem, pret matu izkrišanu, kā arī vispārēju spēju samazināšanos – miega traucējumiem, koncentrēšanās grūtībām, hiperaktivitātei bērniem un vecuma demencei.

 

 

Receptes

 

Klasiskākā melnsēklītes lietošana (neatkarīgi no tā, vai problēma ir gremošanas traktā, imunitātē vai uz ādas) ir ½-1 tējk. eļļas 3 reizes dienā pirms ēdienreizes. Minimālais kursa ilgums ir 6 nedēļas, bet ieteicamais 3-6 mēneši.

 

 

Inhalācijas astmas un alerģisku iesnu gadījumā

Ieber bļodā 1 glāzi svaigu, smalki samaltu melnsēklītes sēklu un aplej ar 1 litru verdoša ūdens. Ieelpo tvaikus aptuveni 15 minūtes

 

Stipra tēja nerviem

1 tasi melnsēklītes sēklu aplej ar 1 litru verdoša ūdens. Atstāj ievilkties 10 minūtes, tad izkāš. Šo šķidrumu izdzer pa daļām visas dienas gaitā: pirmo tasi izdzer no rīta tukšā dūšā, pēdējo tasi – 1-2 stundas pirms došanās pie miera.

 

Gremošanas traucējumiem – pret vēdera pūšanos, aizcietējumiem, vēdergraizēm

  • 1 tējk. sagrūstu melnsēklītes sēklu pārlej ar ¼ litra karsta, bet ne verdoša ūdens. Atstāj 10 minūtes ievilkties un tad izkāš. Dzer pa tasei 2 vai 3 reizes dienā starp ēdienreizēm, vislabāk nesaldinātu. Iedarbojas arī uz paaugstinātu žultsskābes izdalīšanos un gadījumos, ja ir problēmas ar tās izdalīšanos. 
  • Ņem vienādās daļās melnsēklītes sēklas, fenheli un piparmētras un pārlej ar verdošu ūdeni. Atstāj 10 minūtes ievilkties un tad izkāš. Dzer pa tasei 2 vai 3 reizes dienā starp ēdienreizēm, piepilinot 3-7 pilienus melnsēklītes eļļas

Pret parazītiem, sēnītes infekcijām un citām kaitēm zarnu traktā

Tukšā dūšā apēd 1 ēd.k. svaigi maltu melnsēklītes sēklu un uzdzer 1 glāzi silta ūdens. Kursa ilgums ne mazāk kā 1 nedēļa.

 

Aknu un kuņģa spēcināšanai

1 ēd.k. maltu melnsēklītes sēklu, 1 ēd.k. rūgtas tinktūras (Zviedru rūgtais, pieneņu sakne, vērmele, u.c.), 1 tējk. medus. Visas sastāvdaļas samaisa un aptuveni 2 mēnešus katru rītu lieto pa 1 tējk.

 

Maksts piena sēnīte

  • Izgatavo “aromaterapijas tamponu”. Samaisa 10 pilienus ēteriskās eļļas un 30ml hohobas eļļas (var izmantot arī citu tīru eļļu, kā arī kakao sviestu). Eļļu maisījumā samitrina tamponu un ievada makstī. Nomaina vairākas reizes dienā.
  • Starpenes rajonu tīra ar ļoti atšķaidītu ēterisko eļļu (5 pilieni un 1 litru ūdens) vai izmanto šādu ūdeni sēdvannai.

 

Kontraindikācijas

 

Melnsēklītes preparātus neiesaka lietot grūtniecības laikā, tā var stimulēt priekšlaicīgas dzemdības, kā arī laikā, kad pāris vēlas ieņemt mazuli, no melnsēklītes eļļas regulāras lietošanas būtu jāizvairās. Uzsākot lietot melnsēklītes preparātus, ieteicams sākt ar pašu mazāko devu, lai novērotu organisma reakciju. Sākotnējie simptomi – neregulāras atraugas, izsitumi uz ādas, nelaba dūša – var būt par iemeslu nepanesībai, taču visbiežāk tā ir “atindēšanās” reakcija, kurā ķermenis tiek stimulēts izvadīt šlakvielas, toksīnus un atbrīvoties no nelabvēlīgām baktērijām vai infekcijām. Šādos gadījumos devu var samazināt, lai dotu iespēju ķermenim adaptēties.

 

 

Nedaudz par Ājurvēdu

 

Saskaņā ar ājurvēdas zinātni un tradicionālo mācību par trim došām (dosha) melnsēklīte spēj mazināt vātu (vaata) un kaphu (kapha), turpretī vairo pītu (Pitta). No šīs atziņas izriet melnsēklītes izmantošana arī dažām neparastākām indikācijām, piemēram, lai ārstētu no anoreksijas, nervu sistēmas traucējumiem, izdalījumiem, venēriskām slimībām. Īpaša loma melnsēklītei vēl joprojām ir ginekoloģijā kur šo augu, pateicoties tā ietekmei uz dzemdes kontrakcijām, izmanto dzemdību stimulēšanai, kā arī pēcdzemdību drudža ārstēšanai.

 

 

Kvalitāte

 

Pirmais un svarīgākais noteikums izvēloties lietot melnsēklītes preparātus veselībai, ir produkta kvalitāte. Ieteicams izvēlēties bioloģiskas izcelsmes sēklas no Itālijas, Ēģiptes reģioniem, kā arī augstas kvalitātes eļļu vai eļļas kapsulas. Eļļai nav jāgaršo rūgti vai pēc naftas, tai ir savdabīgi spēcīga, taču tīra garša. Liekot roku uz sirds es iesaku vislabāko man zināmo melnsēklītes eļļu Latvijas tirgū – Vom fass. Pasūtot savu veselības eļļu, izmanto kodu “nigella” un 10,90 EUR/100ml vietā maksā 8,90 EUR/100 ml – tā ir dāvana no manis, jo man ir svarīgi, ka esi vesels!

 

[ Avoti:

Silvija Luetjohanna “Melnsēklītes jeb melnās ķimenes veselībai”

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22005518

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17080016

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23543440

4. http://connection.ebscohost.com/c/articles/82364079/antifungal-effect-thymol-thymoquinone-thymohydroquinone-against-yeasts-dermatophytes-non-dermatophyte-molds-isolated-from-skin-nails-fungal-infections

5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19610522

6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3642442/

7. http://www.jofem.org/index.php/jofem/article/viewArticle/15/15

8.https://www.researchgate.net/publication/237145917_Nigella_sativa_Oil_Has_Significant_Repairing_Ability_of_Damaged_Pancreatic_Tissue_Occurs_in_Induced_Type_1_Diabetes_Mellitus

9. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1877042814011483

10.http://www.journalrepository.org/media/journals/BJPR_14/2017/Jan/Saleem1432016BJPR30684_1.pdf

http://pfaf.org/User/Plant.aspx?LatinName=Nigella+sativa

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352241015000286

https://draxe.com/black-seed-oil-benefits/ ]

 

Topi Vesels

Ar atbildību pret sevi, dabu un veselību!

Autors: Ance Anna Šternberga

Iemīlies rūpes par sevi! Iemīlies sevī!

1 komentārs:

  • .....KUR VAR IEGĀDĀTIES ŠO LĪDZEKLI?


Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB