Es esmu šeit (kopā ar kolēģi Silviju Ābeli no Curantur.lv), lai Latvijas iedzīvotājiem ļautu paskatīties uz slimībām no cita skatu punkta. Kā būtu, ja uz mirkli mēs pieņemtu, ka slimības sākas zarnu traktā. Tik vienkārši. Zarnu permeabilitāte, caurlaidība, caurumotās zarnas sindroms, Leaky gut vai vēl kā to varētu nosaukt.. ir pamatā jebkurai autoimūnai saslimšanai, un iespējams, lielākai daļai citu saslimšanu. Alesio Fazano, eksperts zarnu caurlaidības un glutēna nepanesības izraisīto saslimšanu pētniecībā, teicis "Tev nevar būt autoimūna saslimšana, ja Tev nav zarnu permeabilitātes sindroms."- par to vairāk šajā rakstā!
Ģenētiskais faktors jeb iedzimtība sastāda tikai aptuveni vienu trešdaļu riska dzīves laikā attīstīt autoimūnu saslimšanu. Pārējie faktori, ir vide, uzturs, dzīvesveids, infekcijas (gan esošās, gan bijušās), emocionālie stāvokļi un citi ārpus gēnu faktori. Visas iepriekš minētās lietas ietekmē gan mūsu gēnus, gan pašsajūtu un veselību. Šo zinātni sauc par epiģenētiku- zinātne, kas pēta to, kā vides signāli atlasa, modificē un regulē gēnu darbību. Vienkāršā teikumā to varētu ietērpt pēc Dr. Francisa Kolinsa vārdiem "gēni pielādē ieroci, vides ietekme- izšauj!"
Autoimūnās saslimšas pēdējo gadu laikā ir augušas vēl nebijušos apmēros, un diemžēl, saslimstība ar šīm slimībām nemazinās, tieši pretēji- turpina augt. Kas ir autoimunitāte - par to vairāk šajā rakstā.