Kas ir autoimunitāte?


Autoimūnās saslimšas pēdējo gadu laikā ir augušas vēl nebijušos apmēros, un diemžēl, saslimstība ar šīm slimībām nemazinās, tieši pretēji- turpina augt. Kas ir autoimunitāte - par to vairāk šajā rakstā.

 

Autoimunitāte ir imunitātes vēršanās pret savu organismu, tā vietā, lai cīnītos pret vīrusiem, baktērijām un citām svešķermeņu daļiņām. Dažādu faktoru ietekmē, imunitāte zaudē spēju atpazīt savas olbaltumvielas/receptorus ķermenī, no iebrucējiem, un sāk apkarot dažādus organisma audus, radot iekaisumu, deģeneratīvus procesus un slimības. Tā ir hiperaktīva imunitātes reakcija pret pašas ķermeņa orgānu sistēmām.

 

Piemēram, reimatoīdā artrīta (RA) gadījumā imunitāte vēršas pret locītavām ķermenī, tās iekaist un deformējas, psoriāzes gadījumā imunitāte apjūk pie ādas šūnām, un sāk neatdekvāti paātrināt šūnu dalīšanos, novedot pie ādas plēksnēm un izsitumiem pa visu ķermeni,  multiplās sklerozes gadījumā imunitāte iznīcina nervu šūnu mielīna apvalkus, radot nervu sistēmas traucējumus- reiboņus, redzes pasliktināšanos, nogurumu, stīvumu, runas problēmas, u.c.

Diemžēl, ja Tev ir autoimūna saslimšana, pastāv liels risks, ka var attīstīties arī citas autoimūnas saslimšanas (manā gadījumā tas bija RA un Šegrēna sindroms- imunitātes vēršanās pret siekalu un asaru dziedzeriem), ja netiek darīts kaut kas veselības vārdā, lai iemācītu ķermenim sevi atkal atpazīt un necīnīties. Šāds risks pastāv tādēļ, ka imunitāte ir hiperaktīva un iemācījusies producēt antivielas pret pašas organismu, tādēļ ir liela iespēja, ka, ja ķermenis sācis iznīcināt locītavas, tas var ķerties klāt arī vairogdziedzerim, nervu šūnām un citiem audiem. Taču! Tikai mieru, imunitāte vienkārši ir pārāk pedantiska un cenšas pasargāt Tevi no "iebrucējiem", diemžēl, tā ir apjukusi un savā perfekcionismā sajaukusi sistēmu, kas novedis pie lielas kļūdas. Ja mēs iemācām imunitātei kas ir labs un kas ir slikts, tad mums ir izredzes, ka tā vairs neuzbruks mums pašiem, bet vīrusiem un baktērijām, kā tas sākotnēji bijis paredzēts.

 

Starp citu, ja bērns/pieaugušais reti slimo, tas ne vienmēr nozīmē, ka imunitāte strādā perfekti. Tieši otrādi, ir ļoti veselīgi slimot vienu reizi gadā, varbūt 2, jo šādā veidā mēs trenējam savu imunitāti, un esam droši, ka tā patiešām strādā mūsu labā. Lai neatkārtotos, vairāk par šo tematu iesaku izlasīt manas domubiedres Silvijas Ābeles bloga curantur.lv ierakstu.

 

Autoimunitāte strauji pieaug, un diemžēl Rietumu medicīnā pietrūkst šīs problemātikas kopaina veiksmīgam risinājumam. Mums ir reimatologi, mums ir dermatologi, endokrinologi.. un cilvēks izmisumā skrien pie viena, pie otra un pie trešā, kaut arī visu slimību un simptomu cēlonis ir meklējams vienuviet- autoimunitātē.

 

Kādas diagnozes pieder pie autoimūnām saslimšanām?

1. tipa cukura diabēts, reimatoīdais artrīts, vilkēde, celiakija, multiplā skleroze, psoriāze, hroniskā noguruma sindroms, kairinātās zarnas sindroms, Greivsa slimība, Alcheimera slimība, epilepsija, fibromiaļģija, Pārkinsona slimība, šizofrēnija, u.c. - visām šīm slimībām iespējams, ir viena un tā pati izcelsme un tā meklējama zarnu traktā. Tieši tāpēc ir tik grūti rast atbildes simptomiem, skrienot no viena ārsta kabineta uz otru, jo netiek pamanīta "kopaina". Ķermenis ir vienota sistēma un to ir neiespējami apstrīdēt.

 

Kā autoimunitāti ārstē Rietumi?

Diemžēl tieši šī iepriekš minētā iemesla dēļ, katrs ārsts pielietos tādus simptomu mazinošus līdzekļus, kas attiecas tikai uz viņa konkrēto darbības sfēru- dermatologs piedāvās kortikosteroīdos krēmus psoriāzei, lai mazinātu ādas izsitumus, reimatologs piedāvās spēcīgus imūndepresantus (imūnsistēmu nomācošus medikamentus), lai pieliktu pie vietas imunitāti un tā pārstātu uzbrukt locītavām.. un tas viss ar lieliskiem blakusefektiem.

 

Ārsti ir trenēti pēc modeļa, kas redz vienīgi simptomātiskās un acīmredzamās veselības problēmas, taču netiek mācīti par slimību izcelšanos, un to, ka "nav jēgas slaucīt grīdu un smelt ūdeni spaiņos, ja pirms tam neaizgriežam krānu" - Dīns Ornišs.

Vai tiešām smērējot steroīdus uz ādas, tā sapratīs, ka nav labi iekaist un radīt ādas plēksnes, izsitumus un niezi? Ne jau āda ir pie vainas, tāpēc nevajadzētu uzskatīt, ka tā ir jāsauc pie atbildības! Tāpat arī ar citām autoimūnām saslimšanām.. bet kur tad meklējams cēlonis?

 

Kur saknes autoimunitātei rod naturopātija un funkcionālā medicīna lasi šeit un arī šeit !

 

Autors: Ance Anna Šternberga

Iemīlies rūpes par sevi! Iemīlies sevī!

3 komentāri:

  • Paldies!

  • Viss butu super , tikai ir viena problema, dzivojot pilsetaa nevar izaudzet savu partiku, var tikai izveleties maksimali labako no taa ,ko var nopirkt, nedzivojot laukos un neaudzejot savu..

  • Nevajag jau uzreiz audzēt pašiem, ir taču tik daudz zemnieciņu, kas audzē, lai pilsētnieks arī varētu veselīgi paēst :)


Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB