Pirtiņas rituāls veselībai un skaistumam!


Pirts latviešiem iespējams nozīmē daudz vairāk nekā citām tautām. Sākot ar dzīvības sveikšanu šajā saulē, beidzot ar šķīstīšanos, ķermeņa un gara attīrīšanu. Šajā rakstā es padalīšos ar dažām, manis iecienītām receptēm, lai padarītu katru pirts rituālu par īstu attīrīšanās procedūru.

Pirtiņas rituāls veselībai un skaistumam!
Foto: Ance Šternberga

 

Mans pirts rituāls katru reizi nedaudz atšķiras, ņemot vērā sezonu, pieejamos augus un produktus, taču visu pirtošanās laiku visbiežāk iedalu kādās 5 fāzēs:

  • Iesildīšanās un sasildīšanās;
  • Skrubēšana;
  • Pēršanās;
  • Pelde un mazgāšanās;
  • Ādas barošana un eļļošanās;

 

Iesildīšanās un sasildīšanās

Šis ir solis, kuru es un visdrīzāk lielākā daļa pirtnieku neizlaiž nekad- sasildīšanās pirms pirts rituāla. Šis ir vienkāršs process, kurā pieradinām ķermeni pie augstās temperatūras, un gaidām, kad ķermenis sāks svīst. Šī fāze dažiem cilvēkiem aizņem vien nepilnas 10 minūtes, citi var sēdēt pat 15-20 minūtes, līdz sāk izdalīties sviesdri. Lai palīdzētu svīšanai, pirmajā fāzē var satīties lina dvieļos.

Pēc kārtīgas izsilšanas var doties ārā no pirts telpas, kā arī iet pavisam ārā, lai pirmo reizi atveldzētos jaukā vēsā gaisā, taču pelde šajā starpposmā nebūtu ieteicama. Ādu var norīvēt ar dvieli, noslaukot sviedrus.

 

 

Skrubēšana

Kad esi gatavs doties atpakaļ uz lāvas, ņem līdzi medu un trauciņu ar sodu un sāli. Sāc ar sasildīšanos, šoreiz sviedri parādīsies ātrāk, ja vien nebūsi pārspīlējis ar "atsildīšanos" ārpus pirtiņas. Ar pirmajiem sviedriem varam sākt skrubēšanu, vecās ādas norīvēšanu, pašmasāžu, ādas noskrubēšanu. Sodu ar sāli un medu var samaisīt kopā uzreiz, taču man labāk patīk ņemt plaukstā apmēram ēdamkaroti medus un tikpat vai nedaudz mazāk sodas un sāls maisījumu un to kārtīgi ierīvēt visā ķermenī, sākot ar problēmzonām. Kāpēc es sāku ar problēmzonām, nevis virzos kādā konkrētā virzienā, lai stimulētu limfas atteci? Tāpēc, ka pašmasāža pirtī ir daudz nogurdinošāka un prasa vairāk enerģijas, tāpēc, ja sāksi ar savām problēmzonām- tās saņems vairāk enerģijas, lielāku atdevi un rūpību, turpretī, ja būsi paspējis nogurt darbojoties karstumā sākot ar, piemēram, kakla zonu, nonākot līdz gurniem viss būs jau apnicis! :)

Šīs intensīvās masāžas laikā paspēsiet ne tikai nogurt un nosvīst, bet arī atbrīvoties no netīrām, negatīvām domām. Pirtī attīrās ne tikai ķermenis, bet arī domas un gars.

Pēc šīs fāzes, kad ķermenis kārtīgi noskrubēts (neaizmirsti par pēdiņām!), var doties pirmajā peldē, noskaloties vēsā vai aukstā dušā, vai vienkārši pasēdēt un padzist vēsā gaisā.

 

Pēršanās

Pēršanās ir vesels atsevišķs rituāls, kuru labāk prastu izskaidrot kārtīgi pirtnieki. Vislabāk ir tad, ja ir kāds, kas var nopērt, jo īpaši tad, ja tas ir pats pēršanas pratējs, taču iedot pērienu sev katrs var arī pats.

Slotiņas pirms pēršanās vajadzētu iemērkt karstā ūdenī kādas 10 sekundes, papurināt virs akmeņiem un iemērkt siltā ūdenī, lai sāktu pēršanos. Kā jau teicu, pēršanās variācijas ir dažādas, iespējams, cik pirtnieku, tik paņēmienu, taču tik pat labi Tu pats vari izveidot savu rituālu- rīvēt, pērt, vicināt karstu gaisu. Galvenais noteikums ir kārtīgi atmodināt ķermeni, piesūcināt to ar dabas dziedinošo spēku, ēteriskajām eļļām no koku lapām un sazemēt ķermeņa enerģiju.

 

Pelde un mazgāšanās

Nu ir laiks pieņemt kārtīgu peldi, vislabāk, ja Tevi izpeldina pirtnieks. Diemžēl vēl neesmu izbaudījusi šo pieredzi, esot vienreizēja.. taču esmu pati plunčājusies piemājas baseiniņā. Jebkāds kontrasts būs labs. Ziemas periodos var pastaigāt pa sniegu, drosmīgākie var pa to arī paripināties un norīvēties.

Mazgāšanās pirtī nenotiek ar ziepēm un dušas želejām, tā ir vienkārša noskalošanās ar siltu ūdeni, iespējams ar to pašu, kurā mērcējušās slotiņas. Pēc pirts ķermenis turpina svīst, tāpēc mazgāšanās ar ziepēm nav nepieciešama. Vislabāk ir nomazgāties nākošajā rītā.

 

Ādas barošana un eļļošanās

Pirts rituāla noslēgumā, kad esam tīri, noskalojušies, varam nosusināties lina dvielī un pabarot savu ādu. Visbiežāk es izmantoju kokosriekstu eļļu kopā ar kāda auga ziedlapiņām vai ēterisko eļļu. Mana iecienītākā kombinācija ir kokosriekstu eļļa ar lavandu ziediņiem. Šo soli var veikt arī pēc pārnākšanas mājās no pirts rituāla īsi pirms došanās pie miera.

 

 

Daži papildus padomi pirtošanās rituālam

Pirtojoties var skandēt tautasdziesmas vai pozitīvas afirmācijas, lai veicinātu negatīvo un iestrēgušo enerģiju bloku atbrīvošanu. Man vislabāk atmiņā palicis vecmāmiņas klasiskais sauklis pēršanās laikā- "Slimība ārā, veselība iekšā!"

 

Vislabāk atveldzēties pirtošanās laikā ir dzerot siltu zāļu tēju ar kumelītēm, liepziediem vai citiem pašmāju augiem.

 

Starp fāzēm var iekļaut piena vanniņas kājām, kā arī pastaigu pa čiekuru paklāju, lai uzlabotu asinsriti caur pēdām.

 

Galvā būtu jāliek arī īpaša pirts cepurīte, kas pasargā matus no apdegšanas. Vislabāk ir matos iesmērēt kokoriekstu eļļu un rīcina eļļu pirms došanās uz pirti un uzlikt cepurīti uz galvas, lai eļļa kārtīgi pabaro matu saknes un galvas ādu.

 

Pirtī nevajadzētu iet, ja ir liels nogurums, slikta pašsajūta, reiboņi, akūtas saslimšanas. Tāpat pirtī nevajag iet ar pilnu vēderu, kā arī tukšā dūšā. Viegla maltīte vai kāds auglis pusstundu pirms pirts ir ieteicams.

 

Pirtī neēd, nedzer alkoholu, nedusmojas un nestrīdas!

 

Uz veselību!

 

 

Autors: Ance Anna Šternberga

Pārmaiņas dzīvesveidā prasa milzu pūles, enerģiju un piespiešanos, taču vairāk par visu es zinu, ka tas ir tā vērts.

1 komentārs:

  • Paldies par rakstu. Tā sagribējās uz pirtiņu :)


Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB