6 veidi, kā izglābt ādu ziemas laikā!

 

1. Tauki, kas baro ādu no iekšas

 

Ādas veselība tāpat kā veselība kopumā ir atkarīga no tā, cik vesels ir gremošanas trakts, ar ko barojam savu organismu un cik labi asimilējam uzturvielas no apēstā. Uzturs ir ļoti svarīgs komponents ādas veselībai, un vērtīgās taukskābes ir pirmais, kas man nāk prātā, domājot par mirdzošu un veselīgu ādu visa gada garumā. 

 

Neaizvietojamās taukskābes, it īpaši Omega-3 taukskābes ne tikai baro un novērš sausu ādu, tās atbalsta arī hormonālo sistēmu, kas var būt viens no cēloņiem problemātiskai ādai. Omega-3 taukskābes būtu ieteicams uzņemt no tīru ūdeņu “eļļainajām” zivīm, vismaz 3 reizes nedēļā (Oscar’s fish arktikas palija un bio lasis ir mani iecienītākie). Arī avokado, valriekstus un linsēklas ir ieteicams lietot uzturā pastiprināti, apkures sezonai iestājoties (un ne tikai!). No uztura piedevām iesaku lietot ZinZino zivju eļļu, kas ir pieejama Latvijā vai arī izvēlēties pasūtīt šādu zīmolu produktus- Green Pastures, Jarrow formulas, Vital choice, Eskimo-3.

 

Ne gluži tauki, bet produkts, ko vērts iekļaut uzturā ādas veselībai ir skābēti kāposti. Tie palīdz atveseļot gremošanu (kas ir labas veselības pamatā) un veiksmīgāk asimilēt uzturvielas no produktiem, līdz ar to, uzlabojot arī ādas stāvokli.

 

 

2. Šķidruma nozīme

 

Organisma hidrācija ir ļoti būtisks komponents veselības uzturēšanā, tajā skaitā ādas veselības uzturēšanā. Cilvēka organisms ir aptuveni 60% ūdens, tāpēc ir tikai loģiski, ja izvēlamies šo ūdeni patstāvīgi nomainīt pret jaunu- attīrot limfātisko sistēmu, kas ir savā ziņā organisma kanalizācija, attīrot šūnas, orgānu sistēmas un ādu.

 

Kaut arī ūdens ir ārkārtīgi būtisks elements veselībā, par daudz ūdens arī var radīt problēmas. Dienā vajadzētu uzņemt vidēji 1,5 - 2l tīra ūdens, ziemas sezonā tas noteikti samazinās, daļu šķidruma aizstājot ar zupām, buljoniem un tējām, turpretī vasaras sezonā vai cilvēkiem, kas ļoti aktīvi un daudz nodarbojas ar sportu, izdzertā ūdens daudzums var dubultoties. Runājot par ūdeni, vajadzētu paturēt prātā, ka vairāk ne vienmēr ir labāk, taču par maz, var būt ļoti kaitīgi.

 

Sausai ādai lieliski var palīdzēt rožu un kliņģerītes tēja (lieliska tēja, manuprāt, ir pukka “love”), malkota ik dienas. Tējas sastāvā esošajiem augiem piemīt ādu mitrinošas, nomierinošas un dziedinošas īpašības. Tāpat arī ķirbja un burkānu sulas, kas pieejamas rudens/ziemas sezonā nodrošina organismu ar minerālvielām, antioksidantiem un vitamīniem, kas baro un mitrina ādu.

 

Kaulu buljoni ir vēl viens brīnišķīgs veids kā uzturēt ādu veselīgu, jo tas ir bagāts kolagēna avots- viela, kas pazīstama kā sastāvdaļa jauneklīgas ādas uzturēšanai dažādos krēmos. Kolagēns padara ādu elastīgu, palēnina novecošanos un krunkas.

 

“Visos gaļas produktos, ko ieteicams vārīt buljonā (kaulos, cīpslās, saitēs, skrimšļos, ādā un kaulu smadzenēs), ir kolagēns, kas vārīšanas procesā sadalās, veidojot želantīnu. Želantīns nodrošina organismam nepieciešamos materiālus ādas, saišu un cīpslu atjaunošanai un stiprināšanai.” – no topošās pavārgrāmatas “Topi Vesels ar mājas ēdienu”

 

 

3. Gaisa mitrināšana

 

Apkure ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā padarīt ādu sausu. Pienācīgi sagatavojoties apkures sezonai, sausās ādas problemātiku var samazināt un novērst pavisam.

 

Dažādi gaisa mitrinātāji ir viens no veidiem, kā novērst ādas un gļotādu “izkalšanu” ziemas sezonā. Ir dažādu veidu mitrinātāji, dažiem no tiem ir iespējams pievienot ēteriskās eļļas, apvienojot gaisa mitrināšanu ar telpu dezinficēšanu (kadiķis, priede), nervu sistēmas nomierināšanu (lavanda), elpceļu stiprināšanu un slimību novēršanu (eikalipts, timiāns), koncentrēšanās spēju uzlabošanu (rozmarīns).  Taču ar mitrinātājiem nav ieteicams arī pārmērīgi aizrauties- augsta mitruma apstākļos var savairoties pelējuma sēne, it īpaši vecās ēkās. Tāpēc mitruma līmeni būtu vērts kontrolēt ar attiecīgu gaisa mitruma mērītāju - higrometru. Optimālais gaisa mitruma telpās ir 45 - 55%.

 

Vecais labais dvielis un bļoda pie radiatora arī glābj mājas no pārmērīga “izžūšanas”. Vienkārši saslapini dvieli un atstāj to uz radiatora, ļaujot tam izžūt un tādā veidā mitrinot gaisu. Arī bļoda atstāta pie radiatora palīdzēs gaisa mitrumu mājā palielināt. Estētiskos nolūkos var izmantot glītus stikla traukus, izvietojot tos pa visu māju.

 

Gaisa mitrumu telpās palielina arī telpaugu atrašanās tajās un tādas ikdienas darbības kā est gatavošana, dušošanās, veļas žāvēšana u.tml.

 

Telpu vēdināšana samazina telpas gaisa mitruma līmeni, samazinot ūdens tvaika daudzumu gaisā. Vēdinot telpas ziemā, notiek telpu siltā gaisa apmaiņa ar āra auksto gaisu, kas arī satur noteiktu ūdens daudzumu. Tomēr ieplūstot telpās, āra gaiss sasilst un krītas tā relatīvais mitrums, samazinot arī gaisa mitrumu telpās. Neskatoties uz to, atjaunojot gaisa plūsmu, izvēdinot telpas no ziemas baciļiem, gaisa kvalitāte uzlabojas. Tāpat arī savās mājās esmu novērojusi, ka regulāri vēdinot telpas, elpot paliek vieglāk un deguns vairs nav tik sauss. Iespējams labākā izvēle ir izvēdināt telpas un tad izmantot dažādus gaisa mitrināšanas veidus.

 

 

4. Eļļoties un krēmoties

 

Tikai kā 4. svarīgāko es uzskatu ādas ārēju kopšanu. Jāsaka, ka, ja iepriekšējais netiks ievērots, tad bieži vien nekādi krēmi var nelīdzēt atbrīvoties no sausas un jutīgas ādas. Tāpēc veselīgs, sabalansēts uzturs ir svarīgākais ādas veselības uzturēšanai.

 

Es pati lielā mērā uzskatu, ka uz ādas vienmēr vajadzētu likt tikai to, ko varam likt uz šķīvja, tāpēc es nekad neesmu bijusi krēmu un losjonu fans. Tomēr augu medicīnas studijās, gatavojot pašiem savus krēmus un eļļas ķermenim, atklājās jauna pasaule- kā uzturēt veselu ādu un ķermeni, izmantojot dažādus augus uz dabīgās krēma bāzes.

 

 

Pašiem gatavot savus krēmus ir aizraujoši un interesanti, tāpat arī tas sniedz iespēju izveidot unikālu krēmu sev un savam ādas tipam. Manuprāt, arī Latvijā piedāvā šādus kursus, kuros māca pagatavot dažādiem ādas tipiem piemērotu ķermeņa kosmētiku. Svarīgākais ir izmantot dabīgus izejmateriālus.

 

Ja nav vēlēšanās piņķerēties ar pašgatavotiem krēmiem, iesaku izlasīt rakstu par kvalitatīvu kosmētiku, un iepazīties ar simboliem, kas norāda uz ekoloģiski tīru un veselībai draudzīgu ķermeņa kosmētiku. Verdant Eco Spa pieejams neliels sarakstiņš ar kaitīgām vielām, no kurām ir vēlams izvairīties, tāpat arī šis salons ir īpaši piemērots tiem, kas rūpējas, lai ķermeņa kopšana būtu ar iespējami dabīgākiem līdzekļiem.

 

No dabīgiem krēmiem, mans absolūts favorīts ir Dr. Hauschka "Rožu dienas krēms", piemērots sausai, apsārtušai, alerģiskai un jutīgai ādai. Šis krēms parādīja uz ko ir spējīgs, kad uzklāju to pirms došanās garā rīta pastaigā, ko pavadīja ass un sniegots vējš. Mana āda, atgriežoties no pastaigas, nebija aukstuma satraumēta vai sausa, tā bija mīksta, pabarota un nosargāta. Ar Rožu krēmu mani iepazīstināja mana mamma, kas ir Dr. Hauschkas kvēlākais fans. Arī viņas izvēle sejas ādas mitrināšanai un barošanai krīt tieši uz šo produktu- un ne par velti.

 

Tāpat arī sāku mēģināt Dr. Hauschka Atjaunojošo dienas krēmu un Nakts serumu (šis vispār ir kaut kas super!) un man jāatzīst, ka nekas līdz šim

 nav nostrādājis labāk, kā visi šie 3 produkti kopā.

 

Vēl viens ļoti, ļoti labs produkts ir Biotēkā nopērkamais Florame sejas krēms, kas der gan

 aukstām ziemām, gan saules karsējošām vasarām- tas nepadara ādu taukainu, taču to kārtīgi samitrina, atstājot patīkamu vieglu sajūtu. 

 

 

Protams, ideālā variantā gan nervu sistēma, gan āda būs ieguvēji, ja vismaz 2x nedēļā veiksi pašmasāžas ar siltu eļļu. Šī ir klasiska prakse Ajūrvēdā- prāta nomierināšanai, stresa samazināšanai, miegam, locītavām un, protams, ādai. Par Ajūrvēdu plašāk neizvērsīšos, tie, kam tā ir pazīstama, šo sapratīs- sezama eļļa (sildoša) vatai un kaphai, olīveļļa un kokosriekstu eļļa (dzesējošas) – pittai.

 

 

5. Pasargā ādu no ārējās vides

 

Ziemas laikā noteikti valkā cimdus, lai pasargātu ādu no sala. Vislabāk rokas sasmērēt ar sildošu pašu gatavotu krēmu (piemēram, piparu (capsicum) krēms) vai sezama eļļu, pirms vilkt cimdus. 

 

Tāpat kā ziemas bargais sals un “mīnusi” sausina ādu, to dara arī karstas dušas. Un ziemas sezonās tie viens otru papildina- ārā kārtīgi nosalstot, tā vien gribas iekāpt karstā vannā vai palutināt sevi ar garu, karstu dušu. Karsta duša samīkstina ādas virsējo slāni un šādā veidā “izkausē” tajā esošo eļļu, nomazgājot to kopā ar dienas laikā uzkrātiem netīrumiem. Tam ir risinājums!

 

Kārtīgi ieeļļo ādu pirms mazgāšanās, un redzēsi, cik mīksta āda ir pēc tās. Šo noslēpumu izmanto jogi, lai saglabātu mirdzošu un jauneklīgu ādu. Izmanto dabīgās eļļas- sezama, mandeļu, kokosriekstu, olīveļļu un citas.

 

Tāpat izvēlies dabīgas ziepes un dušas želejas (mani favorīti ir Dr.Bronners dušas želeja, Faith in nature šampūni un kondicionieri, sāls ziepes, Urtekram produkcija, u.c.) un izmanto tos tikai tad, kad nepieciešams. Ziepes arī sausina ādu, un pārmērīga roku mazgāšana noteikti nav laba ideja. Bet par to, citreiz!

 

6. Rīvēšanās

 

Ineses Ziņģītes rīvēšanās ir fantastiska metode, kā palīdzēt uzturēt kārtībā ne tikai savu ādas veselību, bet veselību kopumā, par cik tā būtiski uzlabo asinsriti un limfātiskās sistēmas darbību ar visām no tām izrietošajām sekām. Rīvēšanās arī tīri mehāniski palīdz atbrīvoties no sausās ādas un kopā ar iepriekš minēto, padara to samtaini maigu. Vairāk par rīvēšanās brīnumu lasi šeit.

 

 

Kopsavilkums

 

Tātad apkopojot visu, varam secināt, ka uzturs ir visa pamatā- arī veselīgas ādas uzturēšanai. Ideālā gadījumā mums vajadzētu ēst eļļainās zivtiņas 3x nedēļā, un uzturā iekļaut citus vērtīgus produktus ādas veselībai (avokado, valrieksti, linsēklas, burkāni, ķirbji, kaulu buljoni, cinks, Vitamīns A, zivju eļļa, skābēti kāposti u.c.).

 

Noteikti nevajag aizmirst par šķidruma daudzumu, ziemas laikā gan ieteicams būtu to vairāk uzņemt ar sildošām zupām, kaulu buljoniem un tējām.

 

Ieteicams parūpēties un sekot līdzi gaisa mitrumam mājās un paeksperimentēt ar dažādiem gaisa mitrināšanas veidiem.

Ļoti svarīgi ir izvēlēties kvalitatīvus krēmus, brīvus no kaitīgām vielām, naftas blakus produktiem un citām nevēlamām substancēm. Iepazīsties ar šo rakstu, lai uzzinātu vairāk.

 

Aukstums un karstums atņem ādai elastību un padara to sausu. Pamēģini saeļļoties pirms karstas dušas un lieto krēmus pirms ej laukā no mājas ziemas salā un neaizmirsti šad un tad palutināt sevi un savu ādu ar rīvēšanās procedūru!

 

Ceru, ka Tava āda šogad necietīs! :)

 

 

 

 

 

Topi Vesels

Ar atbildību pret sevi, dabu un veselību!

 

 

 

 

Autors: Ance Anna Šternberga

Iemīlies rūpes par sevi! Iemīlies sevī!



Komentāru nav

Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB