Balansējošā attīrīšanās ar kičarī


Kičarī tiek plaši lietots Indijā, kā dziedniecisks, detoksificējošs, visu došu balansējošs ēdiens Ājurvēdas ārstniecības sistēmā. Cilvēki visā Indijā to ēd kā ikdienišķu maltīti, kas neprasa kulināra iemaņas un milzu līdzekļus, toties nodrošina nepieciešamās uzturvielas un sāta sajūtu.

Kas ir kičarī?

Kičarī stastāv no basmatī rīsiem, šķeltajiem zirņiem (dāla), Ghī sviesta un garšvielām- jā tieši tik vienkārši! Reizēm tam pievieno arī dārzeņus, visbiežāk burkānus un puķkāpostus.

 

Kičarī parasti ir pirmais ēdiens, ko mātes visā Indijā pēc krūts barošanas dod saviem mazuļiem. Tas ir ne tikai tāpēc, ka kičarī ir viegli asimilējams un sagremojams, bet arī tāpēc, ka tam enerģētiski piemīt dziedinošas un zarnu trakta nomierinošas īpašības.

 

Kāds labums no kičarī lietošanas uzturā?

 • Kičarī satur pilnvērtīgās olbaltumvielas, tas nozīmē, visas neaizvietojamās aminoskābes, kā arī citas- aizvietojamās;
 • Attīra gremošanas traktu no sārņiem un toksīniem;
 • Palīdz nomierināt ķermeni un prātu, ieteicams to lietot stresa periodos, vai tad, kad emocionāli jūties nestabils;
 • Palīdz atgūt spēku, enerģiju, jo ir viegli asimilējams un neprasa piepūli no organisma;
 • Nodrošina pretiekaisuma īpašības, jo satur kurkumu, ingveru un krustnagliņas, pēc izvēles arī citas- ķiploku, pētersīļus un melnos piparus;

Ajūrvēdā vesela gremošanas sistēma ir vitāli svarīga, lai nodrošinātu labu veselību. Kičarī šajā medicīnas sistēmā tiek izmantots kā līdzeklis, kas ļauj atpūsties gremošanas traktam, tādā veidā stimulējot ķermeņa pašdziedināšanās mehānismu. 

 

 

Par attīrīšanos un kičarī

Pančakarma (tulkojumā "piecas darbības") ir viena no pazīstamākajām Ajūrvēdas procedūrām, kas sekmē organisma totālu attīrīšanos, atveseļošanos un atjaunošanos. Kičarī kopā arī Ghī sviestu šīs procedūras laikā (kas ilgs vairākas dienas, pat nedēļas) ir galvenā ēdiena sastāvdaļa, visbiežāk kalpojot par attīrošo mono-diētas maltīti.

 

Attīrīšanās laikā tiek ēsts tikai kičarī, pagatavots ar ghī sviestu. To ēd visas dienas garumā, vai pat vairākas dienas pēc izvēles. Tā kā kičarī ir bagāts ar uzturvielām, uzturot šādu diētu pat vairākas dienas ķermenī neradīsies izsalkuma trauksme, un tas netiks badināts, tieši pretēji nodrošinot ķermeni ar dziedniecisku maltīti, pilnu uzturvielām, pilnvērtīgām olbaltumvielām, kas palīdzēs just stāta sajūtu.

 

Jo komfortablāk Tu jutīsies, jo ātrāk notiks toksīnu izvade no ķermeņa, svara samazināšanās un atveseļošanās. Kad ķermenis ir diskomfortā un tiek patstāvīgi turēts badā, tas palēnina vielmaiņu un sāk veidot rezerves.

 

 

Laime, prieks un vesela gremošanas sistēma

Vai esi kādreiz nodomājis- kāpēc man ir tik slikts noskaņojums, kāpēc esmu tāds īgņa vai trūkst motivācijas, bet visu pārdomājot, dzīve nemaz tik slikta neliekas? Iespējams, atbilde ir Tavā gremošanas sistēmā.

 

Tā kā 95% serotonīna, laimes hormona, rodas zarnu traktā, un tikai 5% smadzenēs, ir svarīgi gremošanas traktu turēt tīru un veselu. Tomēr ne tikai nesabalansēts uzturs un konservanti pārtikā spēj nelabvēlīgi ietekmēt zarnu trakta veselību, tas ir arī patstāvīgs, hronisks stress, dusmas, neapmierinātība ar sevi un ar dzīvi kopumā.

 

Šīs destruktīvās emocijas vistiešākajā veidā noārda veselās šūnas zarnu trakta sieniņās, apgrūtina zarnu peristaltiku, veido toksīnus šūnās un rada skābu vidi, tādā veidā nodrošinot labvēlīgu mitekli mikrobiem, parazītiem un nelabvēlīgajām baktērijām. Šāds zarnu trakts nevar nodrošināt labu garastāvokli, mieru un labsajūtu. Mēs atkal esam dusmīgi, agresijas pilni un nespējam sadzīvot ar stresu- rodas apburtais loks!

 

Kičarī attīrīšanās laikā ķermenis netiek pakļauts stresam, jo tiek nodrošināts ar sabalansētām uzturvielām.

 

Kad ņammāt?

Gatavo kičarī, kad esi apslimis, noskumis, vārgs, vai kad esi atgriezies no ceļojuma un nepieciešams atpūtināt organismu, kad vēlies attīrīties, vai vienkārši kā ikdienas maltīti.

 

Attīrīšanās pazīmes:

 • Uzlabojies miegs;
 • Uzlabojusies enerģija;
 • Mirdzoša, tīra āda;
 • Mundrums no rīta;
 • Uzlabojusies gremošana;
 • Tīras domas, tīrs, satvisks prāts, miers sirdī;
 • Palielinājies komforts ķermenī.

Pazīmes, kas var liecināt, ka šī metode Tev neder:

 • Palielinājusies agresija, nervozums;
 • Aukstuma sajūta, it īpaši pēdās un plaukstās;
 • Vēdera pūšanās;
 • Nestabils miegs, mošanās naktī;
 • Apetītes zudums;
 • Aizcietējumi;
 • Dziļš nogurums;
 • Noturīgas ķermeņa sāpes, pastiprinātas krakšķošas locītavas.

Vienmēr ieteicams konsultēties ar ārstu vai atbildīgo speciālistu pirms uzsākt jebkāda veida ilgstošas attīrīšanās, badošanās vai mono-diētu kūres.

 

Kičarī recepti meklē šeit!

 

[Avoti: http://www.shakti.lv/lv/pancakarma

http://www.elephantjournal.com/2012/05/what-cleanse-is-best-for-your-body-type-kate-lumsden-2/

http://www.elephantjournal.com/2013/03/whats-so-amazing-about-khichadi/   ]

 

 

 

 

Autors: Ance Anna Šternberga

Pārmaiņas dzīvesveidā prasa milzu pūles, enerģiju un piespiešanos, taču vairāk par visu es zinu, ka tas ir tā vērts.Komentāru nav

Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB