Kāpēc mēs gavējam vai kāpēc to vajadzētu darīt ?


Katram ir savs iemesls un dzinulis gavēšanai- tā var būt primitīva organisma attīrīšana, atslodze, reliģiska tradīcija, taču tā var būt arī iekšēja cīņa ar savu prātu, ieradumiem, vēlmēm un iegribām. Tā var būt sevis disciplinēšana un reizē arī meditācija, kuras laikā tu atkal kļūsti vienots ar sevi. 

Tik bieži ikdienā cilvēki skrien, nodūruši skatus savos telefonos, paralēli kožot sendviča kumosu bez jebkādas izpratnes par sava organisma signāliem, vajadzībām.. mēs akli padodamies ieradumam, baudām, impulsiem. Cilvēks ir kļuvis par savu ieradumu, vēlmju, iegribu un arī tehnoloģiju (lasīt - sociālo tīklu) vergu. Katrā lietā var saskatīt negatīvās un pozitīvās puses, taču šoreiz vairāk par negatīvo, par to, kā iepriekš minētās lietas mūs laupa no apzinātas būšanas brīdī, lai sekotu sava organisma patiesajām vajadzībām un kļūtu par savu izvēļu saimnieku.

 

 

Esi savu izvēļu saimnieks – gavē!

 

Cik bieži esi pieķēris sevi automātiski sniedzamies pēc telefona, atverot to, izskrullējot fiksītī cauri facebook vai instagram, neko labu neieraugot un noliekot to atpakaļ uz galda- bez reālas apzināšanās, ka tas bija nepieciešams attiecīgajā brīdī. Cik bieži esi pieķēris sevi liekot mutē kārtējo šokolādes gabaliņu, paralēli atbildot uz e-pastiem, līdz saldumu šķīvītis jau ir tukšs? Cik bieži uz darbu ej pa vienu un to pašu maršrutu, reizēm pat neatceroties pašu ceļu, jo smadzenēs noglabātā informācija par šo pazīstamo ceļu ir Tevi aizvedusi, kur nepieciešams? Cik bieži Tu atkārto darbības, kuras vairs pats īsti nekontrolē, taču to dara Tavs ieradums?

Kļūstot par savu izvēļu saimnieku, mēs kustinām savas smadzenes, liekot tām “pasvīst”, jo gribasspēks sākas tieši smadzenēs. Tas nav kaut kas, kas vienam ir dots piedzimstot un otram nav lemts iemantot pat visas dzīves laikā. Tas ir kā “muskulis”, kuru var trenēt jebkurš, taču, kas ir interesanti,- var arī pārtrenēt. Par to vairāk lasi rakstā Kas slēpjas aiz gribasspēka?

 

Radināt sevi pie atteikšanās no baudām, regulāras ieradumu maiņas ir vairāk kā veselīgi. Jebkura atkarība ir destruktīva, tas nozīmē, ka mēs neesam brīvi. Un šajā gadījumā tas attiecas arī uz sportistiem. Ja Tu jūc prātā izlaižot vienu dienu treniņu režīmā.. vecīt, Tev ir problēmas!

 

Brīvs cilvēks ir tas, kurš ir savu izvēļu saimnieks- cilvēks, kurš nav piesaistīts lietām, plāniem, rituāliem. Kāds, kurš ir elastīgs visās savās darbībās. Tas, kurš var ēst to gaļu un var neēst, tas kurš var dzert to kafiju no rīta, bet tik pat labi var arī nedzert. Cilvēks bez atkarībām- veselīgām vai neveselīgām.

 

 

No kā atteikties?

 

Pajautā sev, kas ir tā lieta, no kā Tu neesi gatavs atteikties un gavēņa laikā sāc ar to. Nekas Tev nesniegs lielāku baudu, kā uzvara pār savām iegribām, ieradumiem un atkarībām.

Kādam tā var būt atteikšanās no seksa (pamēģini gulēt blakus savam mīļotajam cilvēkam un līdz Lieldienām ieturēt “gavēni” gultā – tas būs lielisks rakstura un disciplīnas treniņš), kādam rīta kafija, ko mūždien saucam par savu rituālu, bez kura nevar iesākt dienu, kādam atteikšanās no sociālajiem tīkliem vēl kāds nevar dzīvot bez seriāliem vakaros pirms miega. Jebkas, kas ir kļuvis par Tavu ieradumu (šoreiz negatīvu) var būt gavēņa mērķis. Arī cilvēku kritizēšana un tiesāšana.. mūsdienās aktuāla tēma.

 

 

Kā gavēšu es?

 

Es atteikšos no kafijas, melnās šokolādes un sociālo tīklu/e-pastu izmantošanas 2 stundas pirms miega un 2 stundas pēc pamošanās, kā arī brīvdienās.

 

Man nav atkarība no kafijas, es to nedzeru katru dienu, taču pēdējā laikā to daru biežāk kā agrāk, tāpēc nolēmu, ka tā būs lieta, no kā atteikšos. Šokolādi es ēdu gandrīz katru dienu (82% un uz augšu), tas paliek par daudz. Sociālie tīkli, e-pasti. Jā, esmu atkarīga un tas man nepatīk. Man nepatīk nekas, no kā kļūstu atkarīga. Gribu būt brīva, tāpēc šis ir solis ceļā uz to.

 

Es atteikšos (vai vismaz mēģināšu) no citu cilvēku kritizēšanas, jo saskaroties ar tik daudziem cilvēkiem ikdienā, es nevaru būt vienaldzīga pret paviršību pret sevi un bērniem, bezatbildību, destruktīvām izvēlēm, ko cilvēki savā dzīvē pieņem – tas manī vairo dusmas, es atzīstu. Tāpēc šī gavēņa laikā es pieņemšu izaicinājumu netiesāt neviena cilvēka izvēles, kaut arī tās tiešā veidā saistītas ar manu profesiju un darbības sfēru. Starp citu es ļoti kritizēju cilvēku iepirkumu grozus lielveikalos. Ceru nedarīt arī to! :)

 

Gavēnis ļauj kļūt brīvam- no savām iegribām, prāta manipulācijām, baudām, ieradumiem. Esi saimnieks. Gavē!

 

 

 

 

Topi Vesels

Ar atbildību pret sevi, dabu un veselību!

Autors: Ance Anna Šternberga

Iemīlies rūpes par sevi! Iemīlies sevī!



Komentāru nav

Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB